Během osmatřiceti let svého života si Shoji Morimoto zvykl na to, že mu rodina, spolužáci i spolupracovníci říkali, že „nic nedělá“. Je ten typ člověka, který radši stojí stranou a iniciativu nechává na ostatních. Rozhodl se toho využít a udělat si ze svého komplexu byznys. Dnes je doslova na roztrhání.
Po dokončení vysoké školy a střídání jedné deprimující práce za druhou se Morimoto rozhodl, že když mu bota sedí, proč ji nenosit. Jako nezaměstnaný si v roce 2018 z rozmaru založil twitterový účet pod přezdívkou „Do Nothing Rent-a-Man“ (Muž, který nic nedělá, k pronajmutí) a začal nabízet sám sebe jako nesmělého společníka, který ale nehodlá nic dělat.
„Nabízím se k pronajmutí, jako člověk, který nic nedělá, což znamená, že nebudu vyvíjet žádné zvláštní úsilí. Nezahajuji konverzaci, jen odpovídám, a to je vše,“ vysvětloval Morimoto v rozhovoru pro CBS News. Živí se tím, že dělá společnost klientům, kteří nechtějí být sami.
Tichý společník pro osamělé lidi
Rušné hlavní město Japonska s více než sedmatřiceti miliony obyvatel může být pro mnoho lidí skličujícím a osamělým místem. Po pandemii covid-19 se u spousty Tokijců zhoršila sociální úzkost. Morimoto chytře našel díru na trhu a využil ji, aniž by se musel nějak zvlášť namáhat.
„Je pro vás těžké vstoupit sami do obchodu? Chybí vám hráč v týmu? Potřebujete někoho, kdo by vám držel místo? Nedělám nic jiného než snadné věci,“ inzeruje Morimoto na svých stránkách.
Nečekaný zájem o jeho služby
Zpočátku své služby nabízel zcela zdarma, pouze za dopravu na místo setkání a v případě potřeby jídlo. Poté, co byl zahrnut požadavky, si účtuje 10 000 jenů (v přepočtu necelých 1 800 korun) a mezi poptávkami si může vybírat. Od chvíle, co se službou začal, již dokončil přes 4 000 placených požadavků.
Je ženatý a s manželkou vychovává pětiletého syna. Svou neobvyklou prací prý vydělá dost na to, aby spolu se ženou rodinu uživili. Díky sociálním sítím se z něj stala národní senzace, a Morimoto dokonce o některých svých kuriózních zážitcích s klienty napsal několik knih včetně manga komiksu. Inspiroval také semi-fiktivní televizní seriál Amazon Prime.
Vystudovaný fyzik
Ačkoli to tak nemusí působit, Morimoto se pyšní postgraduálním titulem z fyziky na univerzitě v Ósace. Dlouho a tvrdě se snažil vybudovat kariéru v oboru, než se dal na tuto poněkud netradiční práci.
Introvertnímu a tichému muži jeho byznys zcela vyhovuje. Být placen za to, že „pouze“ naslouchá cizím lidem nebo je doprovází na různých pochůzkách, je pro něj snadné a velmi obohacující.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Denně se přidává k jednomu až dvěma klientům, před pandemií bylo číslo dvojnásobné, oděn do své typické modré baseballové čepice a mikiny s kapucí. „Myslím si, že když se lidé cítí zranitelní nebo potřebují sdílet něco velmi intimního, je pro ně příjemnější oslovit někoho cizího, ke komu nemají žádné vazby. V určitých situacích prostě nechtějí zatěžovat své blízké nebo si nepřejí být souzeni,“ vysvětluje Morimoto pro CBS News.
Každá schůzka je jiná
„Lidé mě využívají různými způsoby,“ dodává Morimoto. „Někteří jsou prostě jen osamělí, jiní mají pocit, že je škoda jít někam sami, a chtějí se podělit o své dojmy. Úžasná je ta obrovská rozmanitost osobností, okolností a situací. To mě zaráží každý den.“
Shoji Morimoto přijímá pouze skutečné žádosti. Už odmítl požadavky stát se opravdovým přítelem, na pózování nahý či na praní prádla a úklid domovů klientů. Naopak neváhal, aby stál v mrazu, a byl tak jediným publikem pouličního hudebníka, nebo přišel na narozeniny osamělého člověka a jedl s ním dort. Své klienty běžně doprovází do obchodů, restaurací a na výlety.
Nenáročný a tichý společník
Najala si ho například čerstvě rozvedená Akari Shirai, která se chtěla najíst ve své oblíbené restauraci, aniž by musela vzpomínat na to, že jí chybí bývalý manžel. Morimoto se k ní v tichosti připojil.
„Byl to fajn pocit, jako bych s někým byla, ale zároveň jsem nemusela dbát na jeho potřeby ani na něj myslet. Necítila jsem žádnou nutnost mluvit ani žádné trapné chvilky. Bylo to možná poprvé, co jsem jedla v naprostém tichu,“ přibližovala žena své zkušenosti The Washington Post.
Byl to příjemně strávený čas, během kterého si Shirai mohla vychutnat jídlo v přítomnosti nestranného cizince, zatímco se Morimoto dobře najedl, a dostal za to ještě zaplaceno. Dokonce mu pak Shirai ukázala svatební fotky a vyprávěla příběhy, které s manželem zažila, přičemž Morimoto odpovídal pouze smíchem či několika slovy.
Další z klientů třeba Morimota požádal, aby se k němu připojil, když chtěl znovu navštívit místo svého pokusu o sebevraždu, aby lépe zpracoval své trauma. Jiný potřeboval společnost při konzultaci ohledně operace hemoroidů. Jeden z klientů se potřeboval vypovídat o svých traumatech z dětství, jiný byl svědkem vraždy a potřeboval se svěřit někomu „nezaujatému“.
Lidé chtějí nezainteresovaného posluchače
„I když lidé na povrchu působí normálně, často mají šokující minulost, tajemství nebo velké problémy. Ti, kteří za mnou obvykle přicházejí, nevypadají, že by trpěli,“ vysvětluje pro CBS News Morimoto.
Od chvíle, kdy poprvé nabídl své služby, staral se Shoji Morimoto o tisíce lidí. Zdravotnické pracovníky unavené pandemií, sportovce, které povzbuzoval na maratonech. Dokonce i jenom mával odjíždějícím lidem na rozloučenou, jako by to byli jeho nejlepší přátelé.
Své klienty za jejich slabosti nijak nesoudí a do jejich problémů se nevměšuje. Jak sám říká, vlastně nedělá nic. Pouze jim propůjčuje svoji společnost a každý den se díky tomu učí něco nového.
Autor: Michaela Pauerová
Zdroj: washingtonpost.com, cbsnews.com, allthatsinteresting.com