Franklinův hrad: Jak se z vysněného sídla německých přistěhovalců stal nejstrašidelnější dům v Ohiu

od Silvie Grulichová
3 minuty čtení
dum
Zdroj: Cricchetti, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Franklinův hrad, známý též jako Tiedemannův dům, postavený v roce 1881 Hannesem Tiedemannem, měl být pro rodinu německých přistěhovalců vysněným domovem a splněným americkým snem. Rychle se však proměnil v dům hrůzy. Jeho historie plná tragédií a množství děsivých příběhů, přispěly k tomu, že se dům řadí mezi nejstrašidelnější místa v Ohiu.

Viktoriánský kamenný dům, postavený v americkém stylu královny Anny, svými elegantními věžičkami a cihlově červenými okenními rámy vyzařuje kouzlo přelomu století. Sídlo stojící v ohijském Clevelandu ve čtvrti Ohio City na Franklin Boulevard má však temnou minulost a dnes je považováno za jeden z nejstrašidelnějších domů ve Spojených státech.

Zatímco někteří připisují tragickou historii domu pouhé smůle, jiní tvrdí, že se v domě odehrává něco mnohem zlověstnějšího. Lidé dodnes popisují, že z domu slýchají plačící děti, vidí ženu v černém stojící v okně a návštěvníky domu v určitých místnostech rozklepala náhlá zima. Pojďme se podívat, co vše se v domě, nazvaném Franklin Castle, mělo odehrát.

Tragédie prvního majitele domu

Honosný dům nechal postavit německý přistěhovalec Hannes Tiedemann, který si přijel do Ameriky splnit svůj americký sen. Jako velkoobchodník s potravinami a spoluzakladatel společnosti Union Banking & Savings Co. vydělal jmění. Rozhodl se proto postavit nádherné sídlo na Franklin Boulevard – tehdy jedné z nejprestižnějších rezidenčních tříd v Clevelandu.

Dům měl být dostatečně veliký, aby se do něj vešla nejen Tiedemannova rodina, ale aby mohl jeho majitel dočasně ubytovávat i další německé přistěhovalce. Působivé čtyřpatrové sídlo s dvaceti pokoji navrhla věhlasná firma Cudell a Richardson. Hrdý majitel pak svůj nový domov nazval Franklin Castle, tedy Franklinův hrad.

Konec velkého snu o štěstí

Neměl se však radovat dlouho. Krátce poté, co se rodina nastěhovala, došlo k tragédii. Tiedemannova patnáctiletá dcerka Emma zemřela na cukrovku. Brzy poté zemřela i jeho matka Wiebeka.

Mezi lety 1886 až 1888 zdrcený Tiedemann s manželkou Louisou pohřbili další tři děti, které zemřely pod střechou honosného sídla Franklin. Nakonec, v roce 1895 zemřela i Tiedemannova manželka na onemocnění jater.

Tiedemann se brzy poté znovu oženil a prokletý hrad prodal jiné německé rodině Mullhauserů. Sám zemřel o třináct let později na mrtvici. To byl ale jen začátek toho, co se v historii honosného domu mělo odehrávat.

Prohibice a sídlo špionů

Děsivá pověst domu se dále rozvíjela ve 20. letech 20. století. Poté, co rodina Mullhauserů prodala dům Německé socialistické společnosti, Franklinův hrad se měl v dobách americké prohibice stát místem nelegální výroby lihovin. Mají v něm být skryté místnosti a průchody, které byly využívány k pašování.

Během druhé světové války prý byl Tiedemannův dům hnízdem nacistických špionů. První zprávy o strašení se však objevily až v 60. letech 20. století. Tehdy se v domě usadil James Romano se svou ženou a šesti dětmi, kteří doufali, že dům přemění na vyhlášenou restauraci.

V domě straší

Namísto toho však začali bojovat s duchy. Strašení údajně začalo hned, jak se nastěhovali. Dvě z dětí prý viděly ve třetím patře domu plačící dívku v bílém. Když se šli rodiče podívat, nikdo tam nebyl.

Rodina začala slýchat strašidelnou hudbu z varhan a těžké kroky v patrech nad jejich hlavami. Dětem někdo v noci strhával přikrývky, matka se v noci vzbudila a vedle ní někdo neviditelný ječel.

Romanovi měli podezření, že je pronásleduje duch paní Tiedemannové a plačící dívka v bílém měla být její malá dcera Emma. Pozvali si i kněze, který jim poradil, aby se z domu raději odstěhovali.

Strašení v domě neustalo, ani po další změně majitelů. Nový majitel Muscatello dokonce do Franklinova hradu pozval média, aby dům prozkoumala. A mnohé z návštěvníků čekaly podivné a nepříjemné zážitky.

Vyvraždil svou rodinu?

Strašidelný dům měnil znovu a znovu majitele. Každý z nich hlásil podivné prožitky, které v domě zažíval. Dětský pláč, žena v černém, podivné výpary. Zprávy o strašidlech v domě narůstaly a mnozí tak obrátili své podezření na původního majitele domu, Hannese Tiedemanna, který v domě ztratil celou svoji rodinu.

Začaly se šířit příběhy o tom, že měl na jejich smrti svůj podíl. Investigativní historik a clevelandský spisovatel William Krejci, autor knihy o Franklinově hradu, to však vyvrací. Tiedemann byl podle něj velkorysý muž a mecenáš komunity, který pravidelně přispíval na charitativní organizace.

To, že by byl monstrem z Franklinova hradu nemůže být pravda. Navíc žádné z tragických úmrtí nebylo šetřeno jako vražda. Krejci však nepopírá, že při svých návštěvách domu zažil řadu zvláštních věcí. Popisuje kroky, hlasy či zapínání rádia na jeho telefonu.

V roce 1984 koupil dům poslední manžel Judy Garland, Michael DeVinko. Okamžitě začal s velkými rekonstrukcemi a za renovaci utratil přes milion dolarů. Přesto všechno nakonec nabídl dům v roce 1994 k prodeji.

V domě hořelo

Od té doby se zde znovu vystřídalo několik majitelů, a nemovitost byla dokonce dvakrát poškozena požárem. Dnes je Franklin Castle soukromou rezidencí, ale stále zůstává oblíbenou výletní zastávkou nadšenců do paranormálních jevů. Přestože jej lze navštívit pouze zvenčí, mnozí stále tvrdí, že v jeho oknech vidí ducha Louisy Tiedemannové.

Franklinův hrad si tak stále uchovává své tajemství. Těžko říct, zda skrývá něco, co je mimo naše chápání nebo jen symbolizuje, jak se z amerického snu jednoho muže stala zničující noční můra.

Autor: Michaela Pauerová

Zdroj: allthatsinteresting.comen.wikipedia.orgatlasobscura.com


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články