Narodil se v Německu a v první světové válce za něj i bojoval. Po letech práce a života za mořem získal americké občanství. V předvečer vypuknutí druhé světové války ho však nacisté donutili ke spolupráci. Sebold jim ale sebral vítr z plachet. Stal se dvojitým agentem a FBI pomohl zlikvidovat největší nacistický špionážní kruh v americké historii.
William G. Sebold se narodil v roce 1899 v německém Mülheimu. Tři roky po skončení služby v německé armádě během 1. světové války emigroval do USA. Psal se rok 1921, Seboldovi bylo dvaadvacet let a v poválečném Německu byla nouze o práci. Oproti tomu americká ekonomika zažívala rozkvět.
Do USA za prací a lepším životem
Sebold se oženil a pracoval v mnoha leteckých a průmyslových závodech ve Spojených státech i Jižní Americe. Získal tak zasvěcený pohled na fungování americké výroby. Jeho cenné zkušenosti proto nezůstaly bez povšimnutí.
V roce 1936 získal Sebold americké občanství, ale musel zatajit svou předešlou službu v německé armádě. Jeho rodná země se již obracela k Hitlerovi a Sebold toho rozhodně nechtěl být součástí.
Donutili ho ke spolupráci
Když se v roce 1939 vrátil do Německa, aby navštívil svou matku, země již stála na pokraji války. Německo vypadalo úplně jinak, než když z něj na počátku dvacátých let odjížděl a Sebold byl okamžitě konfrontován s tvrdou realitou. Již při svém příletu byl kontaktován gestapem.
Nedlouho poté Sebolda navštívil jeden z agentů nacistické zpravodajské služby a snažil se z něj dostat informace ohledně vojenských letadel a vybavení Spojených států. Při dalších návštěvách ho pak zastrašováním a pohrůžkami přinutil ke spolupráci. Nacisté Seboldovi vyhrožovali skrze jeho rodinu i vyzrazení informací, které zatajil při žádosti o americké občanství.
Krycí jméno Harry Sawyer
Seboldovi nezbylo než souhlasit a nacisté ho vyslali na sedmitýdenní výcvikový program v Hamburku. Zde se naučil obsluhovat tajnou krátkovlnnou vysílačku, kódovat a byl vyškolen na nacistického zpravodajce. Dostal přezdívku Harry Sawyer a kódové jméno TRAMP.
V Americe měl za úkol setkávat se s různými špiony, předávat jim instrukce z Německa a přijímat zprávy, které bude následně kódovaně posílat do Německa. Úsilím špionů bylo především předávání amerických technologických tajemství Němcům.
Spojené státy infiltrovali němečtí špioni ještě před vypuknutím druhé světové války. Sebold se měl připojit k největšímu německému špionážnímu kruhu, který v New Yorku řídil Frederick Joubert Duquesne – ten pro Německo pracoval již od první světové války.
Zrození dvojitého agenta
Jenže ještě před svým odjezdem do USA navštívil Sebold americký konzulát v Kolíně nad Rýnem a vše prozradil generálnímu konzulovi. Po krátkém jednání se americká vláda rozhodla, že Sebolda zapojí do služeb Federálního úřadu pro vyšetřování, tedy FBI. Bude pro ně pracovat jako dvojitý agent a pomůže jim zničit nacistický špionážní kruh.
8. února 1940 se Sebold pod pseudonymem Harry Sawyer s náročným úkolem vrátil do New Yorku lodí z italského Janova. Evropa tehdy již byla ve válce a Německo se snažilo získat globální nadvládu.
Pracoval ve smyšlené firmě
S pomocí FBI se usadil v New Yorku jako konzultant v oblasti dieselového inženýrství s kanceláří přímo na Times Square. Zde se s ním mohli pohodlně setkávat nacističtí špioni a diskutovat o svých plánech, aniž by tušili, že Sebold ve skutečnosti pracuje pro FBI.
Kancelář zařídila FBI „na míru“
Kancelář byla vybavena skrytými mikrofony a obousměrnými zrcadly a Federální služba tak pořídila nespočet hodin inkriminovaných nahrávek. Záběry ze Seboldových schůzek s členy Duquesneho špionážního kruhu putovaly přímo k řediteli FBI a odtud rovnou k prezidentu Rooseveltovi.
Brali ho jako jednoho z nich
Sebold se začlenil hluboko do nacistického špionážního kruhu, který Duquesne vybudoval, a získal si důvěru všech. Samotný vůdce skupiny Fritz Joubert Duquesne Seboldovi popisoval své plány na založení požárů v průmyslových závodech, ukazoval nákresy nové bomby, která se tajně vyráběla ve Spojených státech, a vyzrazoval mnoho citlivých informací.
„Tajná“ informační linka
Nakonec Sebold přesvědčil nacistickou zpravodajskou službu o nutnosti mít přímou linku z USA do Německa. Byla proto zřízena tajná vysílačka na Long Islandu. Samozřejmě na tuto komunikační linku byla napojena FBI.
Ta za téměř dva roky vyslechla přes 300 zpráv odeslaných nacistickými špiony z Ameriky do Německa – většinu účelově přichystala FBI. Opačným směrem přišlo přes 200 pokynů pro nacistické agenty. Rozbití největšího špionážního kruhu, který kdy byl ve Spojených státech zachycen, se blížilo.
Při obřím zátahu v roce 1941, kterého se účastnilo 250 agentů FBI současně, bylo pochytáno 33 nacistických špionů Duquesneho kruhu včetně vůdce. Většinou šlo o Američany německého původu.
Odsouzeni byli dohromady na více než 300 let vězení. Samotný Duquesne dostal 18 let, více než kterýkoli jiný člen špionážního kruhu. Jde o největší případ špionáže v historii USA, který skončil odsouzením.
Práce dvojitého agenta ho stála zdraví
Sebold byl poslán do Kalifornie v rámci pozměnění identity, rané fáze toho, co dnes známe jako program na ochranu svědků. Jeho role dvojitého agenta ho však pronásledovala psychicky i fyzicky ještě dlouho poté.
Občas se k němu donesla zpráva, že ho nacisté za zradu tvrdě potrestají. Rozvinula se u něj maniodepresivní psychóza a v roce 1965 musel být umístěn do léčebny. Zemřel o pět let později na infarkt.
Zdroj: en.wikipedia.org, allthatsinteresting.com
Autor: Michaela Pauerová