Americká společnost Hershey’s patří mezi největší výrobce čokolády na světě. U jejího zrodu stál v roce 1894 průmyslník Milton S. Hershey. Narodil se obklopený mléčnými farmami v centrální Pensylvánii a vydělal jmění tím, že vynalezl způsob masové výroby mléčné čokolády v době, kdy toto luxusní zboží tajně vyráběli Švýcaři a Němci.
Své bohatství se však rozhodl investovat do lidí. Vybudoval vlastní firemní město a založil školu pro sirotky, která funguje dodnes jako Milton Hershey School a slouží rodinám s nízkými příjmy v Pensylvánii.
Již v mládí si rychle uvědomil, že chce být svým vlastním šéfem. Po dvou neúspěšných pokusech se nevzdal a brzy vybudoval prosperující společnost. Původní továrna Hershey dodnes chrlí každý rok miliardy čokoládových dobrot.
Milton Hershey byl také progresivním filantropem. Financoval dopravní projekty, lékařská centra, školy i charitativní organizace. Jeho ohromující odkaz zůstává silný po více než století.
Těžké začátky
Milton Snavely Hershey se narodil v roce 1857 v Derry Township v Pensylvánii. Jeho rodiče byli farmáři švýcarského a německého původu a Hersheymu odmala vštěpovali disciplínu. V pouhých čtrnácti letech začal pracovat pro německo-anglické noviny, práce ho však vůbec netěšila.
Matka mu proto navrhla, aby se vyučil cukrářem pod vedením Josepha Royera v Lancasteru v Pensylvánii. To byla trefa do černého. Hersheyho cukrařina moc bavila a po čtyřech letech učení výroby cukrovinek a zmrzliny se rozhodl osamostatnit a založit si vlastní podnik.
Přestěhoval se do Filadelfie, bohužel jeho cukrárna tam neměla velký úspěch. Nevzdával se a rozhodl se zkusit štěstí znovu, tentokrát v Denveru. Bohužel město bylo tehdy uprostřed hospodářské krize a zpočátku úspěšný podnik skončil bankrotem.
Dokonalá receptura
V roce 1886 tak použil Hershey své poslední peníze na cestu vlakem zpět do Lancasteru. A konečně se na něj usmálo štěstí. Podařilo se mu vytvořit zcela nový typ karamelu inspirovaný receptem, který získal během svých předchozích cest. Byl vyroben přimícháváním čerstvého mléka a doslova se proto rozpouštěl v ústech.
Když Hersheyho karamelové bonbóny ochutnal britský dovozce cukrovinek, byl nadšený a chtěl bonbóny odebírat ve velkém. Hershey si proto vzal půjčku, nakoupil potřebné vybavení a založil společnost Lancaster Caramel Company. Firma byla tak úspěšná, že v 90. letech 19. století zaměstnávala 1300 dělníků ve dvou továrnách.
Hershey poprvé zakusil život bohatého muže. Cestoval a užíval si života plnými doušky. V roce 1898 se oženil s Catherine Sweeneyovou, ženou, která ovlivnila jeho budoucí přístup k životu.
Z karamelu přesedlal na čokoládu
Když při jedné ze svých cest objevil na světové výstavě v Chicagu německé stroje na výrobu čokolády, rozhodl se je koupit. Čokoládu do té doby používal pouze jako obal na své karamelky, nyní však přišel čas na změnu. A tak v roce 1900 prodal Lancaster Caramel Company i s právy na karamelovou recepturu.
Ponechal si však práva na čokoládové recepty a rozhodl se založit novou společnost – Hershey Chocolate Company. Koupil pozemky v rodném Derry Township uprostřed množství mléčných farem a přešel na výrobu mléčné čokolády. Uspěl a v roce 1905 již jeho čokoláda válcovala trhy.
Vlastní děti neměl, tak investoval do jiných
Peněz měl dost, a jelikož neměl děti, začali s manželkou přemýšlet, kde by jejich bohatství mohlo mít užitek. V roce 1909 otevřeli průmyslovou školu pro osiřelé chlapce, která funguje dodnes. Nyní je škola Miltona Hersheye i pro děvčata.
V roce 1912 Hersheyovi unikli jen o vlásek potopení na palubě Titanicu. Lístky na první plavbu luxusní lodi měli již zarezervované. Na poslední chvíli však své plány museli zrušit kvůli neodkladným obchodním záležitostem. Catherine se však brzké smrti nevyhnula, zemřela o tři roky později na zápal plic.
Utopické město Hershey
Nešťastný Milton Hershey se po smrti ženy ponořil hlouběji do práce a vymyslel více než sto druhů čokolády, kterou distribuoval po celých Spojených státech. S rozkvětem obchodu se rozhodl, že svou zemědělskou půdu přemění na město.
Město, pojmenované po svém zakladateli Hershey, navrhl inženýr Henry N. Herr a bylo určené k ubytování dělníků a dalších zaměstnanců firmy. Nechal zde postavit i banku, hotel, školu, kostely, parky, dokonce i golfové hřiště a zoo.
V prosperujícím městě byl zaveden i trolejbus, který Hershey spojoval s okolními městy. Jeho obyvatele nenechal Hershey na holičkách ani během velké hospodářské krize. Dnes jich má město asi 14 000.
Nikdy nepřestal dávat
Milton Hershey založil i nadaci MS Hershey Foundation, na kterou převedl akcie společnosti a která poskytuje vzdělání a kulturní příležitosti pro obyvatele města. Jeho škola dnes ročně vzdělává 1900 studentů.
Čokoládové tyčinky pro vojáky
Podporoval také americké válečné úsilí ve druhé světové válce. Armádě dodával speciální čokoládové tyčinky, které musely splňovat několik specifických požadavků od váhy přes trvanlivost až po to, aby se neroztékaly v ruce.
Hershey zemřel na zápal plic v nemocnici Hershey 13. října 1945 ve věku 88 let. Na jeho narozeniny připadá každoročně Mezinárodní den čokolády.
Zdroj: en.wikipedia.org, allthatsinteresting.com
Autor: Michaela Pauerová