Tři týdny před Vánocemi roku 1972 se život sedmiletého Stevena Staynera navždy změnil. Při cestě ze školy byl unesen pedofilem Kennethem Parnellem, který ho věznil dlouhých sedm let. Jeho hrdinský útěk a záchrana další možné oběti z něj udělaly hrdinu. Zbytek svého krátkého života však strávil sužován traumaty.
Steven Gregory Stayner vyrostl na poklidném předměstí farmářského města Merced v Kalifornii. Měl staršího bratra a tři sestry. 4. prosince 1972 byl na cestě domů ze školy, když ho pedofil Kenneth Parnell pod záminkou nalákal do svého auta a unesl.
Únosce byl již trestaný
Kenneth Parnell už si jednou odpykával trest za znásilnění dítěte a ozbrojenou loupež. K únosu si přizval na pomoc naivního a prostoduchého Ervina Murphyho, který měl za úkol chlapcům jdoucím ze školy rozdávat náboženské brožury a předstírat, že je zástupce církve.
Murphy oslovil Staynera s dotazem, zda jeho rodina nemá nějaké předměty, které by byla ochotna církvi darovat. Malý chlapec se nejprve zdráhal, ale poté souhlasil, a muž mu nabídl, že ho rovnou doprovodí domů.
Přesvědčil chlapce, že ho rodiče nechtějí
Stayner pak s Murphym dobrovolně nasedl do auta, které řídil Parnell. Namísto domů ho však odvezli do Parnellovy chatky v nedalekém Catheys Valley. Únosce po cestě zastavil a předstíral, že telefonuje chlapcovým rodičům. Po telefonátu mu řekl, že ho rodiče nechtějí zpět. Zřekli se ho, protože nemají na to, aby živili pět dětí.
Vymýváním mozku mu prakticky znemožnil útěk
Přesvědčil ho – a opakoval mu to poté neustále i celé roky – že mu ho rodiče legálně předali, aby ho vychovával a stal se jeho otcem. Malý Steven, který vyrostl v přesvědčení, že dospělí nikdy nelžou, Parnellovi proto uvěřil a neuvědomoval si, že jde o únos. To pravděpodobně sehrálo roli v tom, že se Steven nepokoušel od Parnella nikdy utéct, přestože měl volnost ve vycházení a spoustu příležitostí.
Jako otec se však Parnell nechoval, chlapce začal již po dvou týdnech zneužívat. Zpracoval ho tak, že mu Steven začal po týdnu říkat tati a přijal novou identitu – měl se začít představovat jako Dennis Gregory Parnell.
Nešťastní rodiče samozřejmě zmizení syna ihned nahlásili a policie zahájila masivní pátrací akce. Nikdy ho však nenašli, přestože se chlapec zpočátku nacházel pouhých pár desítek kilometrů od svého bydliště. Policie však neměla absolutně žádné stopy ani svědky a prakticky nevěděla, kde pátrat.
Navštěvoval školu, měl kamarády
Mezitím se Parnell, který se vydával za chlapcova otce, přesouval se Staynerem kvůli práci z místa na místo po celé Kalifornii. Chlapce překvapivě nechal i chodit do škol, ty Stayner často střídal podle toho, kde se zrovna nacházeli.
Až na pravidelné zneužívání měl chlapec v podstatě svobodu a mohl chodit, kam chtěl. O útěku však nikdy neuvažoval, Parnell mu opakoval, že rodiče o něj nemají zájem. Na svou rodinu ovšem nikdy nezapomněl. Jeho „věznitel“ mu také bohužel ve velmi raném věku umožnil začít pít a ukázal mu i lehké drogy.
Mladá krev
Když začal Stayner dospívat, pro pedofila přestal být přitažlivý, a Parnell proto začal hledat mladší oběť. Rozhodl se k tomu využít „svého chlapce“, který mu měl nějakého mladšího kamaráda přivést.
Stayner však všechny pokusy sabotoval. Až jednoho dne Parnell s využitím Staynera uspěl. Bylo 14. února 1980, když unesl v ulicích Ukiah v okrese Mendocino svou další oběť – pětiletého Timothyho Whita.
Stayner, pro kterého se Timothy stal malým bráškou, nemohl unést jeho pláč a prosby, že chce zpět za svými rodiči. Tehdy se poprvé rozhodl vzepřít svému „náhradnímu otci“, kterého nikdy nenapadlo, že by Stayner chtěl utéct.
Steven věděl, že musí zakročit, aby malý Timothy nemusel nikdy zažít to, co v noci zažíval on. Čtrnáct dní po únosu malého Timothyho, 1. března 1980, se Stayner rozhodl chlapce zachránit a utéct. Využil přitom Parnellovy noční služby – tehdy pracoval jako hlídač.
Oba chlapci ušli mnoho kilometrů přes lesy a poté stopovali až do Ukiah. Zde se Stayner okamžitě vydal na policejní stanici. Policie rychle zjistila, kdo unesení chlapci jsou a kdo je jejich únosce. Jednali rychle, a když se Parnell ráno vracel z noční směny, už na něj policie čekala.
Navzdory tomu, že byla Staynerova obvinění autentická, Parnell nebyl nikdy obviněn ze sexuálního zneužívání. Dostal proto až směšný trest sedmi let. Souzen byl pouze za dva únosy a propuštěn podmínečně již po pěti letech.
Šťastný konec ho nečekal
Stayner se po sedmi letech shledal se svou rodinou, ale bylo to velmi rozpačité. Byl sice mediálním hrdinou, ale stal se z něj problematický dospívající, který své trauma léčil alkoholem i divokými večírky, a nakonec opustil školu.
V roce 1985 se mu podařilo oženit a stát se otcem dvou dětí, šťastný dlouhý život ho však nečekal. Zemřel tragicky ve čtyřiadvaceti letech v roce 1989 při nehodě na své motorce.
Pohřbu se zúčastnil i chlapec, kterého Stayner zachránil – nesl rakev svého zachránce. Kenneth Parnell byl v roce 2004 znovu odsouzen, po dalším pokusu o únos dítěte, tentokrát již na doživotí. Zemřel ve vězení v roce 2008.
Zdroj: allthatsinteresting.com, thefamouspeople.com
Autor: Michaela Pauerová