Existuje několik důvodů, proč se tolik bojíme lásky. Který je ten váš?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Strach z lasky
Zdroj: Shutterstock

Mnoho lidí už má nějaký ten vztah za sebou, a bojí se proto znovu se zamilovat. Jenomže ono se tomu jednoduše odolat nedá, srdci zkrátka neporučíme. Láska je námětem mnoha filmů a může být krásná, někdy je ale také hodně problematická.

Hodně lidí se bojí jít s někým do vztahu. I když je jasné, že to k sobě vás i vaši spřízněnou duši táhne, obáváte se mnoha problémů. Někdy je to zkušenostmi, jindy jednoduše tím, jak nás příroda nastavila.

Podle mnoha vědeckých výzkumů existuje ne jeden, ale hned celá řada důvodů, proč se bojíme lásky. Jediný způsob, jak poznat, že je tohle ten pravý partner, je překonat strach a vyzkoušet risk, který bude možná zklamáním, ale možná bude mít šťastný konec.

Cítíme se zranitelní

Prvním důvodem, proč se lásky bojíme, je naše zranitelnost. Máme strach se k někomu připoutat, protože nechceme, aby pro nás znamenal tolik. Nechceme se o něho neustále strachovat, nechceme dávat ostatním důvod k tomu, aby nám ubližovali tím, jak se zachovají k našemu partnerovi.

Mnoho lidí se cítí samostatně a silně, ale jakmile se zamilují, uvědomí si, jakou slabost pro někoho mají a jak moc je ovlivňuje, že je to k někomu tolik táhne. Proto se raději snaží držet si odstup.

Traumata z minulosti

Podle webu thelist.com je často jedním z důvodů strachu nepříjemná minulost. Pokud nás už někdo ve vztahu zklamal, je samozřejmé, že se budeme bát opakující se minulosti. Jenomže je tu i druhá verze.

Tím, kdo někoho zklamal, jsme ve skutečnosti byli mi sami a teď máme strach, že bychom i dalšímu člověku mohli ublížit. Proto se raději držíme dál a trpíme, protože naše srdce jasně říká, co by si přálo.

„I když se naše obavy mohou projevovat různými způsoby nebo se mohou projevovat v různých fázích vztahu, všichni v sobě ukrýváme obranu, o které se domníváme, že nás na určité úrovni ochrání před zraněním,“ píše Lisa Firestone, klinická psycholožka.

„Tato obrana nám může nabídnout falešnou iluzi bezpečí nebo jistoty, ale brání nám v dosažení blízkosti, po které nejvíce toužíme,“ dodává. Studiemi lidských vztahů se zabývá už roky, i tak ale ví, že je ještě hodně lidských pocitů nevysvětlených.

Ztráta milované osoby

Někdy se zamilujeme a víme, že i náš protějšek to má stejně. Přesto se vztahu vyhýbáme. Protože situace, ve které se nacházíme, je vlastně krásná. Máme jeden druhého a to, co se nám může přihodit, jsou jedině přátelské hádky, které se po čase zapomenou.

Ale pokud bychom s někým skončili ve vztahu, je tu stále obava z toho, že ho můžeme ztratit. Že jeden z nás řekne něco, co bude příliš a co vztah zničí. A málokdy se po rozchodu člověku podaří zůstat s protějškem v přátelském kontaktu.

Ztráta sebe sama

Posledním důvodem, proč se tolik bojíme zamilovat, je možnost, že bychom ztratili své vlastní já. Podle psychologů se toho bojí poměrně hodně lidí. Mají pocit, že by se ve vztahu museli neustále někomu přizpůsobovat, a nakonec se nevědomky změnili.

Hodně z nich totiž vidí, jak láska dokázala změnit jejich přátele. A protože chtějí zůstat sami sebou a nenechat se nikým ovlivňovat, raději se drží od milované osoby stranou, aby jim nehrozila ztráta vlastní identity.

Zdroj: lovetopivot.com, brides.com, thelist.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články