Necítíte se v partnerském vztahu dobře? Přečtěte si, zda nejste obětí manipulativního partnera

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Manipulace
Zdroj: Shutterstock

Vztahy jsou komplikované, někdy to v nich jde lépe, někdy hůře. Nikdy byste se však ve vztahu neměli cítit špatně či provinile. Pokud máte pocit, že vás váš partner spíše sráží, než aby vám pomáhal, nebo že se k vám sice chová navenek hezky, ale na druhou stranu máte neustále pocit, že něco nehraje, je možné, že žijete s manipulátorem. Podívejte se na šest tipů, jak takového člověka odhalit.

NE není odpověď

Typickým znakem manipulátora je, že neberou ne jako odpověď. Pokud se jim nelíbí vaše odpověď, budou se vás snažit neustále přesvědčit. Často také očekávají věci na oplátku. Vztah tak nabývá rysů spíš obchodu než přirozeného a spontánního chování.

Drama a pláč

Manipulátoři svůj protějšek ovlivňují také pomocí dramatických výroků, a to oběma směry. „Jsi jediná na světě,“ či „Nikdo na světě mi tak nerozumí jako ty.“ A na druhou stranu dokážou jako na povel spustit rozechvělý hlas a pláč. Obojí má však stejný cíl, přimět vás, abyste jednali, jak on sám chce.

Důkaz lásky a emociální vydírání

Klasickým příkladem manipulace jsou věty začínající na „Pokud bys mě miloval, tak bys…“ Pokud je váš partner řekne, budete se cítit špatně, budete mít špatné svědomí a také pocit, že pro druhého děláte málo. A tak by se nikdo ve zdravém vztahu cítit neměl.

Od tohoto chování už je jen krok k emocionálnímu vydírání, kdy se manipulátor snaží ovládnout druhého člověka skrze jeho strach. A může to být strach z různých věcí, třeba ze selhání, z toho, že se o něm lidé něco dozvědí. Typickým případem tohoto chování je věta: „Pokud to neuděláš, řeknu všem, že… “

Je vždy oběť

Hádat se ve vztahu je normální a nikdy se tomu zcela nevyhnete. Musí to ale mít svá pravidla. Ty manipulátor samozřejmě nedodržuje a sám se pokaždé staví do role oběti. To znamená, že je jedno proč, jak a kvůli čemu hádka vznikla, ale na jejím konci je vždy ublížený manipulátor, který nedokáže přijmout odpovědnost za vlastní činy.

Vše je jen legrace

Partner hledá sebemenší záminku, jak vás zkritizovat, a když se ohradíte, tak řekne, že to byla jen legrace. A ještě vás osočí z toho, že vlastně nemáte žádný smysl pro humor. A k tomu nedochází jen doma, ale také na veřejnosti.

Gaslighting

Gaslighting je zvláštní druh manipulace založený na tom, že se vás protějšek snaží přesvědčit, že jste blázen. Nikoliv tedy doslova. Ale pomocí lží manipulátor převrací realitu ve svůj prospěch. Často při tom používá věty jako: „Vždyť jsem ti to říkal, ale ty jsi to zapomněla,“ nebo „Ty jsi to měla udělat a teď je to tvoje vina…“

Zkrátka je člověk pomalu a plíživě přesvědčován, že neustále něco kazí, dělá špatně, zapomíná. Zatímco manipulátor se staví do pozice spasitele, který všechno zachraňuje, odpouští chyby a je tolerantní. Lidem zažívajícím gaslighting často nedojde, pod jak velkou nadvládou se vlastně nacházejí.

Zdroj: Bustle.com
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články