Vlkodlačí syndrom nebo syndrom Šípkové Růženky: Filmové nemoci, které skutečně existují

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Syndromy pohadky
Zdroj: Shutterstock

Říkáte si, že některé nemoci se objevují jenom ve filmech a pohádkách? Některé možná ano, ale nejspíš by vás překvapilo, kolik snímků je inspirováno skutečnými problémy, které někdy někoho potkaly. Nebo které ve skutečnosti potkávají lidi poměrně často.

Na světě je celá řada neobjevených nemocí. Vědci jsou si jistí, že je známe jen malé procento problémů, které mohou lidskou populaci trápit. Někdy se objeví komplikace, která zase odezní, aniž bychom znali příčinu.

A může jít o něco nezávažného, ale také o problémy, které způsobí závažné trvalé následky, nebo dokonce smrt. V následujících případech vědci vědí, o jaké nemoci se jedná. Jen málokdo by ale věřil tomu, že jsou skutečné.

Syndrom vlkodlaka

Říká se mu Ambrasův syndrom, ale známější je jako syndrom vlkodlaka. Nejde o filmový výmysl. Lidé, kteří se tak trochu podobají vlkům, skutečně existují. Nezískávají ovšem jejich vlastnosti, to už by bylo příliš.

Každopádně ale u takto postižených jedinců dochází k růstu vlasů a chlupů po celém těle, a to včetně obličeje a uší. Jediná místa, kde se chlupy nevyskytují, jsou dlaně a chodidla. Může dojít také ke změně tvaru obličeje a zubů – některé vypadají, jiné narostou, jako u zvířete, do špičky.

Ačkoli se vlkodlačí syndrom neprojevuje v chování člověka a jeho inteligence může být dokonce nadprůměrná, člověk mívá silnou nespavost během úplňků. Nemoc je navíc dědičná, takže pokud ji má jeden z rodičů. Velmi pravděpodobně se objeví i u dítěte.

Syndrom Šípkové Růženky

Možná si mnoho lidí myslí, že když někdo spí celé týdny, už se neprobudí. A že pohádka, ve které po dlouhé době princezna zázračně vstala, je nesmysl. Ve skutečnosti ale existuje nemoc, která byla kvůli svému průběhu pojmenována podle Šípkové Růženky.

Mezinárodní institut pro poruchy spánku a mozku a pro mrtvice uvedl, že existují jedinci, u kterých opakovaně dochází k takzvaně nekonečnému spánku. Ten sice není doopravdy nekonečný, nicméně může trvat i několik dní nebo týdnů.

Člověk navíc neusíná klasicky v noci, ale zhroutí se najednou uprostřed nějaké činnosti a nelze ho probudit, dokud jeho tělo samo nechce. Jeho tělesná aktivita je ale stejná jako u člověka ve spánku.

Syndrom cizí ruky

Tato nemoc se stala námětem pro celou řadu hororů, mezi nejznámější patří třeba Ruka zabiják. V angličtině se jí navíc říká Alien Hand Syndrome, tedy syndrom ruky mimozemšťana, což značí, že s naší rukou hýbe cosi cizího.

Jenomže to, že tělo jedná jinak a jedna ruka má své vlastní úmysly a neposlouchá nás, není jen filmový výmysl. Jde skutečně o zdravotní problém, se kterým se setkává poměrně dost lidí po celém světě.

Pacienti běžně popisují problémy tak, že je ruka zničehonic přestane poslouchat. Odmítá dělat to, co chtějí, naopak sama dělá něco, co jí sami nepřikázali. Mnozí tvrdí, že ruku ani necítí a připadá jim, že není jejich.

Příčiny mohou být různé. Od prodělané mrtvice přes svalové postižení až po různé nádory. Syndrom je nevyléčitelný, dá se ale mírnit léky a v některých případech, pokud se řeší v čas, lze problémy z velké části odstranit.

Zdroj: TikTok, livescience.com, britannica.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články