Dnešní doba je rychlá a pro většinu z nás plná stresu. Velká spousta lidí si myslí, že bez multitaskingu, tedy zvládání více věcí současně, se zkrátka neobejdeme. A muži to mají v tomto ohledu mnohem horší než ženy. Nebo ne?
Ženy jsou zkrátka lepší ve zvládání více věcí najednou. To je něco, co ví už na základní škole každé malé dítě. Někdo to považuje za vtip, někdo za nepodloženou studii. Pravda je ale taková, že na tom něco doopravdy je.
Ano, ženy skutečně dovedou zvládat více věcí současně a jsou v tom z velké části lepší než mnozí muži. A vědci se už dlouhé roky zabývají tím, proč tomu tak je. My známe odpověď a podělíme se o ni s vámi.
Mozková aktivita
Studie sledující chování mužů a žen ve spojitosti s multitaskingem vznikla teprve nedávno. Prováděna byla na akademii v Rusku, kde ji vedly vědkyně Světlana Kuptsova a Maria Ivanova. Celkem se jí zúčastnilo 140 lidí, z nichž 69 bylo mužů.
U těchto osob byla po připojení na přístroj sledována mozková aktivita při změně soustředění se na dané aktivity. Ukázalo se už bez pohledu na monitory, že ženy mnohem rychleji dokážou přepínat mezi činnostmi a jejich výsledky jsou efektivnější.
Mužům trvalo déle srovnat se s jednotlivými změnami a jejich výsledky nebyly tak přesvědčivé. A při zkoumání výsledků z přístrojů konečně vědci odhalili, proč tomu tak je. Za všechno může mozková aktivita.
Muži používají k přepínání mezi úkoly více mozkových zdrojů než ženy. Jelikož se jejich mozek potřebuje v jednotlivých oblastech synchronizovat, trvá mu déle uvědomit si, co po něm člověk chce.
Časopis Human Physiology publikoval výsledky studie, ty neuvedly přesné číselné údaje, protože se na nich stále pracuje, už teď ale objasnily, že věk nemá na fungování mozku v této oblasti žádný vliv a že muži jsou o poznání horší v multitaskingu než ženy.
V každodenním životě sotva znatelný rozdíl
Ačkoli výsledky hovoří jasně, vědci dodávají, že v každodenním životě jsou rozdíly mezi muži a ženami v plnění více úkolů naráz poměrně zanedbatelné. Pokud se tak ženy smějí svým kolegům, že se nedokážou soustředit na dvě věci najednou, pravděpodobně je to jenom přátelské popichování, nikoli pravda.
„Víme, že muži musí využít více mozkové energie na to, aby se mohli soustředit na více akcí najednou. To je tím hlavním důvodem, proč jsou v tomto ohledu horší než my,“ píše Světlana Kuptsova.
„Při testech ale zadáváme velmi složité úkoly, na kterých se dá tato aktivita pozorovat. V běžné každodenní činnosti se s takovými příkazy nesetkáte, a pokud tak člověk nepracuje v nějakém složitém oboru, pravděpodobně nebude mezi ženou a mužem v tomto ohledu žádný rozdíl,“ dodává.
Podle ní ale v oblastech, ve kterých by byly rozdíly znatelné, jako například práce ve složitých vědách, pracují pouze lidé s mozkovou aktivitou, která byla těmto oborům od přírody uzpůsobena.
Ti jsou výjimkami a nedají se použít do běžného vzorce mezi průměrné muže a ženy. Tudíž kromě výzkumného střediska jsou si vlastně ženy i muži ve všech ohledech rovni a nejsou v ničem lepší ani horší než opačné pohlaví.
Zdroj: medicalnewstoday.com, derryjournal.com, hindustantimes.com
Autor: Šárka Cvrkalová