Unavuje vás setkávání se s lidmi více než před pandemií? Víme proč

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Unavena zena na gauci
Zdroj: Shutterstock

Postpandemické rozvolňování s sebou přináší zajímavý fenomén: návrat k běžnému životu a sociálním kontaktům muže být pro mnoho lidí vyčerpávající a mnohem únavnější, než si dokázali představit. Vyhoření předejdete důkladným plánováním a nasloucháním svému tělu.

„Pokud v tuto chvíli pociťujete sociální vyčerpání, pamatujte, že je to zcela normální,“ říká psycholog Lee Chambers. Návrat k normálu po více než roce omezení se dá přirovnat k prvnímu tréninku po dlouhé pauze bez cvičení: když ho přeženete, bude to bolet.

Příležitosti se otvírají… a objevuje se únava

Sociální dovednosti během pandemie nezmizely, ale byly upozaděny a nemohly se rozvíjet. Už jen samotné jejich oprášení stojí dost energie, je tedy důležité vracet se k životu před omezeními postupně a v rozumném tempu.

Lee uvádí, že existuje několik faktorů, kvůli kterým hrozí sociální vyhoření. Jedním z nich je vědomí, že pandemie ještě úplně nezmizela.

To nás nutí užívat si, pokud možno, co nejvíce, dokud můžeme, i za cenu únavy: nikdo už nechce sedět celé dny doma. Omezené kapacity v restauracích, kinech i divadlech ztěžují možnost říct ne, když se nám nechce jít, protože si přece nesmíme nechat ujít příležitost a zklamat tak ostatní, vysvětluje psycholog.

Sociální vyčerpání se projevuje mnoha způsoby. Můžete pociťovat extrémní únavu a vyčerpání, možná se budete cítit podrážděně, smutně nebo úzkostně během sociálních interakcí a po nich.

Můžete se také cítit odpojeni od svých přátel nebo blízkých, případně se vaše psychická nespokojenost odrazí na vašem fyzickém zdraví.

Najít si čas pro odpočinek a načerpání energie je pro psychickou pohodu zásadní. Doktor Lee nabízí přirovnání k mobilnímu telefonu: „Máme jen omezenou kapacitu a čím jasněji bude zářit displej, tím rychleji se baterie vybije.“

Všechno se stihnout nedá, smiřte se s tím

Nepotřebujete povolení k předčasnému odchodu nebo k vynechání akce. Buďte k sobě upřímní a uvědomte si, že nemůžete stihnout všechno, upozorňuje psycholog.

Je nutné si uvědomit, jak se naše potřeby po roce pandemie změnily. Je v pořádku, pokud potřebujete odpočívat více, než jste byli zvyklí.

„Udělejte si čas na přemýšlení o tom, co vás nejvíce vyčerpává, toto povědomí vám pomůže připravit se na nadcházející události. Zároveň si naplánujte aktivity, které vás dobíjejí,“ radí psycholog.

Důkladně vybírejte, komu a čemu věnujete svoji energii, a v případě akcí se snažte volit kvalitu před kvantitou.

Pamatujte, že otevření zahrádek neznamená, že je musíte navštěvovat dvakrát za týden, to samé platí i o ostatních aspektech v rámci rozvolnění: je v pořádku, pokud po roce stráveném v kruhu nejbližší rodiny nechcete trávit každý večer s přáteli nebo kolegy. Vaši potřebu odpočinku jistě pochopí, sami na tom pravděpodobně nebudou jinak.

Autor: Aneta Sklepová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články