Cvičení a pohybové aktivity jsou pro naše tělo i mysl velmi prospěšné. Ti, kteří s nějakou aktivitou začnou, jí většinou naprosto propadnou, protože přísun endorfinů je prostě k nezaplacení. Věděli jste ale, že existuje aerobní a anaerobní cvičení?
Obecně omílaným faktem je, že pokud chcete zhubnout, nepomůže vám jen cvičení, ale také změna jídelníčku.
Sedmdesát až osmdesát procent úspěchu opravdu tkví ve zdravé a vyvážené stravě, kterou je třeba doplnit cvičením.
Spalovat, nebo budovat hmotu?
Volba pohybové aktivity záleží hlavně na tom, jestli chcete pouze spalovat tuky, nebo budovat svaly. Mezi nejoblíbenější aerobní aktivity patří běh, chůze nebo jízda na kole.
Jsou charakteristické nízkou intenzitou, provádíte je většinou delší dobu a spalují se u nich především tuky. Pozor, spalovat ale tělo začne až po zhruba třiceti minutách aerobní aktivity.
Naproti tomu anaerobní cvičení je typické svou vysokou intenzitou v kratším časovém úseku, kdy tělo pracuje s nedostatečným přísunem kyslíku. Mezi takové aktivity patří například sprint, veslování nebo posilování.
Anaerobní aktivity pomáhají zlepšovat výkony
Při anaerobní aktivitě zrychlíte svůj metabolismus a postupně tělo naučíte spalovat i v době, kdy už necvičíte.
„Pravidelné anaerobní cvičení zvyšuje vaši energetickou hladinu. Zvyšuje schopnost těla ukládat glykogen a dodá vám více energie při intenzivní fyzické aktivitě,“ uvedl pro web self.com Kevin M. Pennington, manažer kliniky atletického tréninku a sportovního výkonu.
Neznamená to však, že byste se měli při pohybových aktivitách zaměřit hlavně na ty anaerobní. Nic se nemá přehánět a je tedy dobré aktivity střídat. Například při běhání je dobré občas zařadit krátký úsek se sprintem.
Cvičení pro pokročilejší
Po anaerobním cvičení tělo potřebuje dostatek času na regeneraci. Čím intenzivnější trénink je, tím více odpočinku bude vaše tělo potřebovat. Obecně se doporučuje dopřát si po anaerobním cvičení s vysokou intenzitou alespoň osmačtyřicet hodin odpočinku, které můžete proložit lehčími aktivitami, jako je chůze nebo jóga.
Rozhodně však s anaerobními aktivitami nezačínejte, pokud jste se zatím vůbec nehýbali. K intenzivnímu cvičení s budováním svalů je třeba se dostat postupnými krůčky skrze méně náročné aerobní aktivity.
Zdroj: self.com, fitplan.cz
Autor: Karolína Stoczková