Bohužel i v dnešní době existují nepsaná pravidla o tom, s kým se bavit, a s kým naopak ne. Pravidla, kterými se řídí především děti, které je ale samy odkoukají od dospělých. Pokud je někdo hůře oblečený, nezapadá do kolektivu a stává se obětí šikany. A právě takový byl i život Janičky.
Janička žila dlouhé roky jen s matkou. Tatínka neměla, jenže namísto toho, aby se o ni o to lépe maminka starala, propadla žena alkoholu a své dceři se příliš nevěnovala.
Dlouhou dobu s tím nikdo nic neudělal. Ve škole si nikdo nevšiml toho, že chodí holčička špatně oblékaná, že se jí děti spíše straní, protože nemá čisté tričko, a že jí každou přestávku kručí v bříšku, zatímco ostatní si pochutnávají na svačinách.
Janičce pomohla náhodná nehoda
Místo toho, aby se maminka starala o Janičku, fungovalo to v rodině tak trochu naopak. Žena často přicházela domů opilá, před holčičkou se pomočovala, padala na zem, dívka ji musela opečovávat a pomáhat jí do schodů.
Když jednoho dne opilá žena upadla na ulici, Janička se o ni bála. Sama matku nedokázala ve svém věku zvednout. A tak ženu zprostřed silnice museli odnést cizí lidé, aby ji nezajelo auto.
Celou tuto situaci viděl na vlastní oči i jeden muž. Ředitelka Klokánku ihned začala jednat a dívenka byla nakonec svěřena do péče hodných tet.
Těm vyprávěla, že se dětí ve škole spíše stranila. Nikdo se s ní stejně prý nechtěl bavit, protože chodila nemytá, byla cítit potem a věčně jí kručelo v břiše. V Klokánku se naučila hygieně a pravidelným stravovacím návykům.
Nakonec si ji vzala do péče teta
Z Janičky se v Klokánku stala dívka, která se usmívá na svět a miluje kamarády, které si tam našla. Hezké čisté oblečení jí slušelo a ona si brzy na maminku ani nevzpomněla.
Všechny překvapilo, když o dívku projevila zájem jedna z tet matčiny strany. I sama Janička k ní byla nejprve nedůvěřivá. Po pár společných výletech a zkušebních přespáních ale vesele prohlásila, že k ní půjde ráda.
Dodnes do Klokánku Janička posílá veselé fotky z dovolených a tetám stále děkuje za to, co pro ni udělaly. Nebýt nich, nejspíš by se stále doma starala o svou opilou maminku.
Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí – zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek, ve spolupráci s redakcí OnlyU
Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí ve svých 15 zařízeních Klokánek pečuje o více jak 200 dětí. Děti přijímáme v jakoukoliv denní hodinu.
Chtěla bych poděkovat všem, kteří chápou naši těžkou situaci obzvlášť v této době a pomáhají nám pečovat o děti, které pomoc potřebují. Velký dík si zaslouží i naše tety a strýcové, které bez ohledu na riziko se starají o svěřené děti.
Děkujeme rovněž za všechny darované jednorázové ochranné pomůcky od soukromých firem a veřejnosti, které nám pomohou chránit naše děti a zaměstnance.
S přáním pevného zdraví Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí.
Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2021 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300 – možnost online platby na webových stránkách. Za každý dar děkujeme.