Rozmanité záhony plné květin, které kvetou postupně, jsou snem mnoha zahrádkářů. Ke každému pěstování patří také přesazování. Může se stát, že se na daném místě rostlině nedaří nebo se vám tam zkrátka nelíbí, ale jak rostlinu přesadit, abychom jí uškodili co možná nejméně?
Proč přesazovat?
Rostliny jako kosatec, hosta, lilie nebo pivoňka k postupnému vykvétání potřebují jednou za pár let přesadit. Přibližně každý třetí rok je tímto omladíme, rozdělíme a podpoříme další květenství.
Dalším důvodem, proč přesazovat květiny, je rozmnožení stávajících rostlin. Pokud se některé květině u vás daří a rádi byste ji měli ještě jinde, je potřeba rozdělit stávající shluk květin a zasadit je na nové místo.
Jak a kdy na to?
Přesazovat musíte opatrně, aby nedošlo k poškození kořenů. Opatrně vykopejte celou rostlinu tak, abyste nepolámali kořeny. Základním pravidlem je jamka dvakrát tak široká než kořenový bal a dostatečně hluboká.
Nezapomeňte na zálivku a zeminu vhodnou pro výsadbu, která má potřebné živiny. Přidat můžete i lžíci kostní moučky, která podpoří rychlejší zakořenění.
Ideální doba na přesazování je ještě před vykvetením. Pokud se jedná o jarní rostliny, letos už je pozdě. Ty jste měli přesadit na konci zimy. Druhá šance přichází po odkvětu, kdy mají rostliny ještě dost času na novém místě zakořenit před příchodem tuhých mrazů.
Přesazování se nepovedlo?
Rostlina může být po přesazení dehydrovaná a může jí chvilku trvat, než se vzpamatuje. Pokud tedy lehce ovadá, nedělejte si starosti. Po několika dnech teplého počasí a dostatku vody se zvedne.
Pokud se tak neděje, můžete zkusit „oživovací trik“. Přidejte do zálivky obyčejný cukr, který urychlí proces obnovení po přesazení.
V případě, že už před přesazením neměla dostatek živin nebo byla napadená škůdcem, je možné, že nepřežije. Mohlo také dojít k poškození kořenů. Jsou květiny, které se z nešetrného přesazení rychle vzpamatují, ale také ty, které tím zničíte.
Zdroj: Gardenista
Autor: Naďa Brožová