Léto klepe na dveře. S teplým počasím se snad rozvolní i vládní opatření, kvůli kterým jsme již nějaký ten pátek doma. Pravděpodobně i vy se nemůžete dočkat venkovního posezení s přáteli a vychutnávání si letních drinků.
S příchodem teplého počasí nám do hlavy stále častěji přichází nápad dát si studený nápoj nebo ovocný nanuk. U mnoha lidí však po prvním ochutnání přichází ostrá bolest zubů. Citlivost zubů je poměrně běžná věc a zažívá ji přibližně každý osmý dospělý.
Přehnané čištění zubů může poškodit zubní sklovinu
Zubní sklovinu lze opotřebovat mnoha způsoby. Silné čištění zubů kartáčkem s tvrdými štětinami, používání produktů na bělení zubů, konzumace nebo pití kyselých produktů a skřípání zuby může vaši zubní sklovinu poškodit.
Citlivosti zubů se nikdy úplně nezbavíte. Pomoci si však můžete používáním jemnějšího kartáčku a omezením spotřeby citrusových plodů a nápojů. Pokud pak v noci skřípete zuby, můžete si pořídit noční chránič zubů.
Zubní prevence je to nejdůležitější
Velké množství lidí si stěžuje na citlivé zuby při konzumaci sladkostí a sladkých nápojů. Pokud se vám tento problém děje opakovaně, navštivte svého zubního lékaře. Citlivé zuby mohou být také příznakem onemocnění dásní, zubního kazu nebo hniloby zubů.
Pravděpodobně jste již slyšeli, že káva a čaj vám mohou dělat skvrny na zubech. A slyšeli jste správně! Není to však jen o pití těchto nápojů. Existuje celá řada dalších faktorů, které vašemu chrupu nepomáhají.
Zatímco káva a čaj jsou hlavními viníky skvrn na zubech, existují i vysoce pigmentované nápoje a potraviny jako víno, tmavé limonády, sójová omáčka, a dokonce i borůvky. U kuřáků je pak velkým problémem nikotin.
Pravidelné čistění může zabránit citlivým a žlutým zubům
Kromě jídla, nápojů a nikotinu existují i další důvody, proč mohou vaše zuby ztrácet lesk. Velkou roli hraje genetika a někteří lidé mají přirozeně silnou zubní sklovinu. Věkem nebo nadměrným čištěním zubů se ale sklovina postupně opotřebovává.
Americká zubní asociace doporučuje čištění zubů dvakrát denně stejně jako používání zubní nitě. Nejlepší je pak jednou za čas navštívit zubní hygienu, kde vám profesionálové vyčistí místa, na která se běžným kartáčkem nedostanete.
Zdroj: Health Digest
Autor: Štěpán Pacík