Bobkový list je nepostradatelnou přísadou mnoha oblíbených jídel. Lze ho sice snadno koupit v každém obchodě v podobě sušeného koření v pytlíku, ale proč se spoléhat na často vyčpělé koření, když si můžete vypěstovat vlastní čerstvý?
Dobrou zprávou je, že bobkový list se dá pěstovat i doma. Získáte tak prakticky neomezenou zásobu nádherně voňavého koření, se kterým pak v kuchyni budete moci provádět všelijaká kouzla.
Bobkový list neboli vavřín
Většina z nás tohle voňavé koření zná jako bobkový list. Jedná se o sušené listy rostliny zvané vavřín vznešený. Nemusíte se ale bát – i když je jeho název tak honosný, pěstovat ho není vůbec složité.
Přesvědčit se o tom můžete sami. Bobkový list je totiž možné pěstovat pohodlně doma v obyčejném květináči. A nic na tom není.
Jaký vybrat substrát?
Základem pro spokojený růst vznešené bylinky je vhodně zvolený substrát. Určitě oceníte, že nic extra speciálního vlastně nepotřebujete. Vavřín si totiž bude spokojeně hovět v běžném substrátu pro pokojové rostliny. Super, že?
Klíčení je první krok
Před pěstováním bobkového listu je potřeba sehnat si semena a ty nechat naklíčit. Nevadí, že s tím doposud nemáte žádné zkušenosti.
Na klíčení vavřínu vám postačí například vlhká gáza nebo buničina. Jakmile se objeví klíčky, můžete se pustit do sázení.
Nejdříve zasaďte bylinku do menšího květináčku. Jakmile poznáte, která semena se ujala a která ne, můžete vavřín přesadit do něčeho většího.
Jak se o něho starat?
Výhodou bobkového listu je fakt, že není náročný na péči. Pěstovat ho proto zvládne i naprostý začátečník. Není se čeho bát.
Vavřínu se daří v místnosti, kde se teplota pohybuje od 15 do 20 °C během léta, v zimě pak 10 až 12 °C. Líbí se mu také tam, kde je vlhko – pěstování v koupelně proto nemusí být špatný nápad.
Nic nezkazíte, když ho budete kropit vodou. Pak už jen stačí ho pravidelně zalévat a občas přihnojit a poroste vám do krásy.
Zdroj: Naturebring.com
Autor: Nikol Kolomazníková