Tragické události se bohužel na světě dějí neustále. Velice často se jedná o události způsobené lidským faktorem, některé však člověk nezpůsobí. Dnešek je vzhledem k tragickým událostem tím nejhorším dnem v dějinách lidstva.
15. duben. Den, který se stal nejhorším dnem v dějinách lidstva. Pravděpodobně i vy si pamatuje velké množství událostí, které změnily svět. Pojďme se společně podívat na přehled, který vám přinášíme.
Magické datum
Přestože může katastrofa udeřit kdykoli, zdá se, že jeden dubnový den je snad prokletý. Děsivá náhoda? Ve většině případů ano. Nemalé množství lidí si klade otázku, zda může mít tento den jednoduše smůlu?
Smrt Abrahama Lincolna: 15. dubna 1865
Krátce po skončení americké občanské války byl prezident Abraham Lincoln střelen do hlavy, když se zúčastnil představení ve Fordově divadle ve Washingtonu D.C. Lincoln byl odnesen do domu přes ulici od divadla, kde druhý den, tedy 15. dubna, zemřel.
Potopení Titaniku: 15. dubna 1912
Obrovská loď Titanik se potopila po nárazu do ledovce při své první plavbě přes Atlantik. Loď byla vybavena pouhými dvaceti záchrannými čluny, které poskytly únik pouze zlomku z odhadovaných 2224 cestujících a členů posádky. Při katastrofě zemřelo více než patnáct set lidí.
Tragédie na stadiónu Hillsborough: 15. dubna 1989
Přeplněnost stadionu Hillsborough v Sheffieldu v Anglii vedla ke strašné události, při níž bylo usmrceno více než devadesát lidí a přes sedm set jich bylo zraněno. Během semifinálového zápasu se stadión nebezpečně přeplnil, policie neuhlídala počet lidí a katastrofa byla na světě. Tato tragédie zůstává nejsmrtelnější sportovní katastrofou ve Velké Británii.
Útok na maratonu v Bostonu: 15. dubna 2013
V roce 2013 teroristé odpálili dvě bomby poblíž cíle na Bostonském maratonu, přičemž zabili tři lidi a zranili jich více než dvě stě padesát. Jako podezřelí byli obviněni dva bratři, kteří zapojili policii do dramatického pronásledování a přestřelky, při kterých zemřeli další lidé a sedmnáct policistů bylo zraněno.
Požár katedrály Notre-Dame: 15. dubna 2019
Oheň se prvně objevil na střeše slavné katedrály Notre-Dame v Paříži a šířil se skrz konstrukci, čímž svrhl ikonické olovo a dřevěnou věž. Hasiči se ze všech sil snažili zachránit tuto památku a umělecká díla z osm set let starého kostela. Zcela uhašena byla katedrála až následující den.
Budeme věřit, že letos nás žádná velká tragédie nečeká, a společně budeme mít možnost si oddychnout a doufat, že je s tímto záhadným datem amen.
Autor: Štěpán Pacík