Vodního kamene se zbavíte raz dva. Vypudíte ho díky překvapivým pomocníkům z lednice i ze spíže

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
vodni kamen
Zdroj: Shutterstock

Vodní kámen je bezesporu jedním z největších protivníků, se kterými doma často bojujeme. Objevuje se všude tam, kde se vyskytuje tvrdá voda. Právě toaleta je jedním z míst, kde s vodním kamenem bojujeme opakovaně. Ne vždy se nám nad ním podaří vyhrát.

Vodní kámen není jen estetický problém. Jasně, pokud přijdete k někomu na návštěvu a odskočíte si na záchod, kde na vás bude čekat pohled na znečištěnou toaletu, logicky to ve vás nezanechá zrovna nejlepší dojem.

I proto nikdo z nás vodní kámen v záchodové míse nestrpí a chce se ho zbavit. Jenže jak?!

Co stojí za vznikem vodního kamene?

Problémem je již jednou zmíněná tvrdá voda. Ta sama o sobě není až takovou „škodnou“, další potíž spočívá v tom, že voda necirkuluje a jednoduše řečeno stojí.

Ve stojaté vodě dochází k usazování hořečnatých a vápenitých molekul, které jsou přirozenou součástí vody. Minerální usazenina po určité době začne tvrdnout a nabalí na sebe i další nečistoty – a to včetně výkalů.

To má za následek zbarvení, které na pohled nevypadá pěkně.

Ocet je pomocník, na kterého se můžete spolehnout

Máte doma ocet? Jasně, kdo by neměl! Možná by vás ale nenapadlo použít právě tuhle kyselou tekutinu v boji proti vodnímu kameni, který se nezvaně zabydlel u vás na záchodě.

Jak na to? Nečekejte nic složitého! Nalijte ho do rychlovarné konvice a přiveďte k varu. Připravte se na to, že to nebude zrovna vonět, ale stojí za to vydržet – pomoc už je na cestě.

Pak už jen stačí horký ocet nalít do záchodu – jak do mísy, tak do nádrže. Nechte působit ideálně přes noc a opakujte alespoň dva večery za sebou.

Grep a sůl – nečekaná dvojka, která vás překvapí

Grepu ne každý musí nutně přijít na chuť. Nicméně pokud jde o vodní kámen, je to perfektní parťák. A když ho navíc smícháte se solí, nebudete litovat.

Jak na to? Rozkrojte grep na dvě poloviny a jednu z nich posypte solí. Následně vydrhněte toaletu, jako byste měli v ruce houbičku. Kyselina citronová v kombinaci se solí způsobí, že vodní kámen povolí. A třešnička na dortu? Pěkně to voní!

Jedlá soda aneb pomoc za pár kaček

V boji proti vodnímu kameni rozhodně nesmíme opomenout zmínit jedlou sodu. I tu má doma většina hospodyněk. K dostání je za pár korun a mít ji po ruce se určitě vyplatí.

Jak s jedlou sodou pracovat? I v tomto případě je to snazší, než se zdá! V hrníčku smíchejte tři lžíce jedlé sody a menším množstvím vody. Vznikne vám pasta, kterou naneste na místa, kde vznikl vodní kámen, a s pomocí kartáčku vydrhněte. Výsledek se dostaví ihned – v případě odolnějších usazenin opakujte vícero dní po sobě.

Autor: Nikol Kolomazníková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články