Pokud žijete na vesnici, je samozřejmostí zbytky od ovoce a zeleniny schovávat pro domácí zvířata stejně jako z vaječných skořápek vytvořit míchanici pro slepice. Ale co s podobným odpadem v bytě?
Ať už jste z města nebo vesnice, vyhazovat odpad po odšťavnění nebo se zbavovat zbytků jídla je hřích. Většina se jich dá totiž využít a my vám teď prozradíme jak.
Dnes možná slupky od ovoce a kávovou sedlinu považujete za odpad, ale brzy se budete moci sami přesvědčit, že vychytávky našich babiček v mnohých ohledech fungují.
Slupky od banánů, citronu a pomeranče
Vitamíny jsou pro tělo důležité a není lepší zdroj než ten přírodní. Banány a citrusové plody jich mají velké množství, ale co se slupkou z ovoce? Možná se to nezdá, ale banán je skvělým zahradníkem, doktorem i čističem bot.
Pokud vnitřní stranou banánové slupky vyleštíte kožené boty, závidět vám je bude každý, koho na ulici potkáte. Pak zbytek zakopejte ke kořenům rostlin na zahrádce a uvidíte, jak se jim bude dařit s tak skvělým hnojivem.
Pokud by se vám někdy stalo, že se vám udělají na nohou nepříjemné bradavice, kousek slupky od banánu na ně nalepte náplastí. Látky v ní obsažené pomohou s hojením.
Slupky z pomeranče a citronu mohou posloužit jako lapače pachů v lednici nebo třeba i ve skříni s oblečením. Zašijte si kousek pomerančové kůry do látky a strčte ho do šuplíku mezi ponožky. Uvidíte, jak příjemně budou vonět, až si je příště nasadíte.
Kávová sedlina
Vypijete kávu a automaticky lógr spláchnete ve dřezu. Napadlo vás ale někdy, že může být užitečný? Pokud ho spojíte s kokosovým olejem, může posloužit jako skvělý mycí prostředek na usazenou špínu. Stejně tak vaše ruce zbaví staré odumřelé kůže nebo zápachu například po práci s rybami.
Skořápky
Skořápky od vajíček je nejlepší dobře omýt, vysušit, a nakonec nasypat do květináče nebo kolem rostlin ve skleníku. Odrazují totiž slimáky. Navíc slouží také jako skvělé hnojivo.
Odvážnější z vás mohou skořápky usušit v troubě a rozpustit v citronové šťávě. Pak se dají konzumovat. „Skořápky od vajec obsahují užitečné látky, které jsou našemu tělu prospěšné. Najdeme v nich zinek, železo, mangan, kobalt, samozřejmě i bílkoviny, dusíkaté látky, různé uhličitany (vápenatý, hořečnatý) a také oxidy (fosforečný a křemičitý),“ prozradil například webový magazín Prima Living.
Zbytky po odšťavnění
Pokud milujete přírodní šťávy, rozhodně byste měli vědět, že velké množství vitamínů zůstává i v dužině, kterou často vyhazujete. Některé dužiny mají léčivé účinky a mohou pomoci například s kožními problémy. Můžete si jimi tvář potírat, nebo z nich vytvořit mastičky pro vícenásobné použití. Zbytky dužiny se dají využít také při pečení. Už jste zkoušeli například vynikající dýňové nebo mrkvové sušenky?
Ať už vám po konzumaci jídla zbyde jakýkoli odpad, věřte tomu, že téměř vždy se pro něj najde nějaké lepší využití než ho jen hodit do koše. A pokud nic jiného nevymyslíte, schovejte zbytky alespoň pro někoho, kdo je zkrmí domácím zvířatům.
Autor: Šárka Cvrkalová