Celulitida neboli pomerančová kůže dokáže pořádně zamávat s ženským sebevědomím. I když není ničím nebezpečná a jde pouze o estetickou záležitost, zejména s blížící se sezónou sukní, krátkých kalhot a plavek, nám často dělá těžkou hlavu.
Všechno na světě má ale svoje řešení a celulitida není výjimkou. Abychom věděli, jaké zbraně na ni použít, potřebujeme nejprve přijít na kloub tomu, kdy a proč vzniká.
Pravda o celulitidě
Celulitida není ničím jiným než zbytněním a zvětšováním tukových buněk v podkoží. Ty potom mění strukturu i vzhled kůže a připomínají pomerančovou kůru, odtud i vžitý název pomerančová kůže. Tyto změny vedou i k poruchám v cirkulaci lymfy, které stav celulitidy dále zhoršují.
Obvykle je připisována ženám s nadváhou, ve skutečnosti se může objevit i u mužů. Vzhledem k tomu, jaké partie nejčastěji postihuje – stehna, hýždě, bříško – je u žen častější a více viditelná i díky síle kůže v těchto částech těla. Některé studie udávají, že s celulitidou se setká i více než 80 % dospělých žen. Svůj velký vliv na to má další „ženský“ faktor, jímž je hladina ženského pohlavního hormonu estrogenu.
Ten bývá obsažen i v hormonální antikoncepci, která proto bývá označována za jeden z faktorů, které se na objevení a rozvoji celulitidy mohou podílet.
Ani mýtus, že celulitida postihuje pouze osoby s nadváhou nebo obézní, není pravdivý, a neplatí tak ani, že když se zbavíme přebytečných kil, zbavíme se i celulitidy. Pomerančová kůže může potrápit i štíhlé jedince, protože za jejím vznikem stojí celá řada faktorů, ne jen tělesná hmotnost.
Příčiny celulitidy
Pokud tedy není naše váha jediným viníkem, co celulitidu působí a podporuje?
Obecně lze říci, že je to náš životní styl. Způsob našeho stravování samozřejmě může být pomocníkem nebo sabotérem v našem souboji o krásné pozadí a nevyplatí se jej zanedbávat. O potřebě a vhodnosti zdravé stravy v našem životě asi není třeba vůbec hovořit.
Patří sem ale rozhodně i míra pohybu a čas, který trávíme v sedě, a to především s ohledem na fungování lymfatického systému. Sed do určité míry omezuje proudění lymfy i žilní návrat díky pozici nohou a chybějící „svalové pumpě“, kterou svaly při pohybu přirozeně tvoří. Dlouhodobý sed tak podporuje stagnaci tekutin ve spodní části těla a měl by být kompenzován cvičením, jednoduchými masážemi a pravidelným pohybem vůbec.
Pro chybějící pohyb a práci svalů pak o něco menší, ale přece jen riziko, znamená práce ve stoje. Při vzniku celulitidy hrají roli i dědičné faktory, především v kvalitě a pevnosti tkání, která určuje jejich náchylnost ke vzniku celulitidy.
Patří sem i již zmiňované ženské hormony. I proto se mnoho žen potká s celulitidou v období, které je provázeno velkými hormonálními změnami, jako je začátek menstruace, nebo naopak její ukončení, nebo těhotenství.
V řešení celulitidy nám rozhodně nepomůže ani kouření nebo časté pití alkoholu. Její rozvoj bývá spojen i se schopností těla „udržovat se čisté”, tedy metabolizovat a vylučovat všechny toxiny a odpadní látky jeho vnitřních procesů. Čím více tedy tělu komplikujeme tento sebeočistný proces, ať už nezdravou stravou či kouřením, tím spíše bude celulitida přetrvávat, nebo se i zhoršovat.
Boj za krásné nohy
Jak s celulitidou můžeme zatočit? Existuje mnoho odpovědí i možností, jak se s pomerančovou kůží vypořádat.
Pokud si sami nevíte rady nebo máte pocit, že vám celulitida trochu přerostla přes hlavu, můžete oslovit odborníky. Celulitida bývá řešena na estetických klinikách různými invazivními i neinvazivními technikami, jako je liposukce (odsátí tuku) nebo kavitace (rozbití tukových buněk) a další. Pokud se je rozhodnete využít, nezůstávejte ale pouze u nich. Správný pohyb, strava a péče o tělo je nutnou součástí procesu. Jak je to jen trochu možné, choďte pěšky a vyvarujte se dlouhému sezení. Vhodné je jemné cvičení spojené s masáží k podpoře fungování lymfatického systému i správný odpočinek s nohama ve zvýšené poloze.
Některá masérská studia nabízí i celkovou lymfomasáž, která může vaše snažení podpořit. Pokud vás ale trápí srdeční nebo onkologické onemocnění, vždy takový krok konzultujte s lékařem.
Masírovat můžete i přímo části těla, kde se celulitida objevila. Využít můžete některý z krémů či gelů, které jsou za tím účelem dostupné. Poohlížejte se v nich zejména po obsahu kofeinu, který pomůže rozproudění dané oblasti. Pokud k tomu využijete masážní rukavice, válečky nebo míčky, efekt ještě znásobíte.
Neopomenutelnou roli v tažení proti celulitidě hraje i pitný režim, a to právě s ohledem na souvislosti s lymfatickým systémem i schopnost a možnost těla se dostatečně pročišťovat. S dodržováním pitného režimu vám pomůže Nepetka, praktická skládácí ekolahvička, díky které budete mít dostatek vody pořád při sobě.
A protože Nepetka není jen tak ledajaká lahvička, ale módní kousek doslova nabitý energií, pomůže vám naladit se na vaše tělo a vnímat jeho krásu. Součástí řešení každého problému je totiž i zdravý a láskyplný pohled na sebe sama, ať jsme v tu chvíli, jací chceme.
Autor: redakce