5 potravin, které můžete určitě jíst, i když jsou plesnivé

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
uzeniny
Zdroj: Shutterstock

Plíseň na potravinách obvykle není dobré znamení. Je to známka toho, že se jídlo zkazilo a mělo by být vyhozeno. Ne vždy to ale musí být zásadně nutnost.

I když je totiž na potravině nějaký ten šedomodrý flíček, dá se jednoduše odstranit a jídlo se dá i tak použít. Ve skutečnosti je plíseň jedním z největších důvodů plýtvání jídlem.

Aby ale i jídlo nakažené plísní bylo zdravé a dále poživatelné, je třeba dodržet určitá pravidla. Navíc to jde jen u některých potravin. My vám prozradíme, kterých pět jídel můžete jíst, i když se už na nich objevila plíseň.

Tvrdé sýry

Pokud máte doma kolo tvrdého sýru a najdete na něm šedé místečko, stačí ho nožem vyříznout a zbavit se také zhruba půl centimetrové vrstvy ze všech stran.

Ovšem pozor, u měkkých a tavených sýrů to neplatí, protože nikdy nevíte, jak hluboko se už plíseň rozšířila. Ale tvrdý trojúhelník goudy nebo ementálu rozhodně kvůli malému plesnivému místu nevyhazujte.

Plísňové sýry

Plísňové sýry se vyrábějí pomocí plísňových kultur, mléka a syřidel. Samozřejmě se může stát, že plíseň, která se na nich objeví, už není ta, o kterou například u hermelínu stojíme.

Stejně jako v předchozím případě se dá ale místo s plísní jednoduše odříznout a vyhodit. Pokud je sýr špatný jen v jednom místě, dá se zkrátka dál jíst. Ale jestli se na vašem camembertu objevila plíseň na více místech, je lepší ho vyhodit.

Tvrdý salám

Když dostanete chuť na tousty, ale na šišce vašeho salámu najdete plíseň, není třeba zoufat. Salámy jsou totiž obvykle poměrně dlouhé, a dá se tak jednoduše odříznout jen místo, kde se plíseň nachází.

Ve skutečnosti se prý doporučuje, aby na suchých šunkách a sušeném mase byla plíseň normální, protože chrání povrch masa před bakteriemi. Před konzumací je ovšem třeba se jí zbavit.

Hrušky a jablka

Plesnivé ovoce je problém, kvůli kterému končí každý den v odpadkových koších tuny jídla. Ve skutečnosti se ale velká část z něho dala ještě konzumovat. U hrušek a jablek se dá plíseň vyříznout a zbytek ovoce sníst.

Jiné je to ale u mandarinek, grepů a dalšího měkkého ovoce. Tam se raději zbavte ovoce celého, protože plíseň je už pravděpodobně ve tkáních a nebylo by vám pak večer úplně nejlépe.

Mrkev, zelí a paprika

Stejný případ jako s ovocem platí i u zeleniny. Tvrdá zelenina, jako je mrkev, paprika, nebo zelí, se dá dále jíst, i když na ní už byla plíseň. Vyhodit je lepší třeba plesnivou okurku.

Vesměs vždy platí, že tvrdé potraviny jsou vůči plísni odolné a postižení zůstane na jednom místě, kdežto u těch měkkých se proroste plíseň až dovnitř. Neplýtvejte proto jídlem a dobře si rozmyslete, jaký kousek jídla vyhodíte.

Myslete u toho ale také na své zdraví.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články