Říká se, že hudba má vliv na naše emoce. Pokud je nám smutno, zaposloucháme se do smutných tónů a vypláčeme se. Pokud máme dobrou náladu, veselá muzika ji může ještě posílit.
Může nás ale píseň skutečně donutit změnit své emoce natolik, abychom udělali i něco, co nám není blízké? Donutit nás k činům, kterých bychom litovali nebo kterými bychom ranili své blízké?
Podle historiků a několika pověstí a pověr ano. Existuje píseň při jejímž poslechu údajně lidé páchají sebevraždu, aniž by měli nějaký zjevný důvod. Píseň skladatele Rezsó Serrese.
Píseň o sebevraždě
Je ponurá neděle a já se stíny vše chci ukončit.
Moje srdce i já jsme se rozhodli, že je čas opustit svět.
Vím, že brzy budou lidé smutnit se svíčkami a modlitbami,
Přeji si ale, aby neplakali. Já jsem šťastný, že odcházím.
Smrt není zlá, po smrti opět budu s tebou.
S posledním dechem své duše všem živým požehnám.
Zhruba tak zní překlad původně maďarské písně, kterou napsal Serres v roce 1932. Velmi rychle se rozšířila za hranice a brzy se dočkala anglické verze.
Píseň údajně inspirovala jeho přítelkyně, která se pokusila o sebevraždu, společně s depresemi ze světa plného válek.
Nahrána byla píseň poprvé mužem jménem Pál Kalmár. Ten údajně spatřil v sebevraždě možnost, jak se opět sejít se svou mrtvou láskou.
Právě proto možná dodal textu tak emoční nádech svým zpracováním.
Po poslechu hudby zemřely desítky lidí
Jak se píseň šířila do světa, začalo přibývat případů sebevražd spojených s ní. Není sice zcela jisté, co z příběhů je skutečnost a co jen příběh, mnozí ale věří, že píseň skutečně dokázala dohnat stovku lidí k sebevraždě.
Mluví se například o strážci SS, který požádal houslistu, aby mu píseň přehrál. Ten mu ji musel hrát několikrát dokola, než se muž sebral a vyskočil z okna.
Jiný příběh popisuje ženu, která si doma píseň pouštěla na gramofonu tak dlouho, až zešílela. Ta se předávkovala drogami.
Některé společnosti v USA odmítaly píseň nechávat hrát ve veřejných prostorách, protože začaly věřit tomu, že opravdu může způsobit smrt mnoha lidí.
Sám tvůrce Sebevražedné písně nakonec spáchal sebevraždu 13. ledna 1968.
Vyskočil z balkonu ve svém bytě. Údajně nebyl šťastný z toho, jak se jeho píseň rozšířila a kolik smutku světu přinesla.
Autor: Šárka Cvrkalová