Někdo je nesnáší, někdo je miluje, a říká se, že těhotné ženy mívají dny, kdy se jimi doslova cpou ve velkém. Řeč není o ničem jiném než o nakládaných okurkách.
Že je zelenina zdravá, je více méně všeobecně známý fakt. A u okurek to platí dvojnásob, zvláště u těch z vlastní zahrádky. Jsou ale zdravé i ty nakládané v octu a soli?
Člověk by si možná na první zamyšlení řekl, že tato příloha, která se dává k rizotu či čočce, je spíše taková lahůdka, která dělá z jídla nezdravé. Opak je ale pravdou.
Byly objeveny už 2000 let před Kristem
Podle dostupných informací jsou nakládané okurky způsobem úpravy zeleniny, která tu byla už před dávnými lety. Je to velmi snadná metoda, která zakonzervuje zeleninu na dlouhé roky.
Už v roce 2030 před naším letopočtem byly konzumovány ve velkém, ačkoli se samozřejmě recepty s přibývajícími lety měnily. V 15. století se staly oblíbenými hlavně proto, že je přivezl do Ameriky Kryštof Kolumbus.
Na základě toho se stali Američané z velké části farmáři, a tak vznikl především v Brooklynu obrovský průmysl s nakládanými okurkami, odkud se později dovážely do celé Ameriky.
To všechno udělalo z nakládaných okurek lahůdku, která je dodnes běžnou součástí jakéhokoli jídelníčku. Jak jsou na tom ale z hlediska vitamínů a zdravé stravy?
Z 96 % voda
Okurky jsou ve své podstatě z velké části voda. Proto jsou výborné jako součást diety, při které je třeba, aby se člověk zavodňoval. A to platí i pro ty nakládané.
Jsou velmi málo kalorické, na druhou stranu ale obsahují obrovské množství vitamínů, především vitamínu C a K. Navíc se do nálevu nepřidává žádná speciální látka, pouze koření, voda, cukr a ocet.
Samozřejmě že některé firmy nakládají okurky ve speciálních nálevech, které mohou obsahovat nezdravé látky, proto je vždy dobré přečíst si složení.
Jistotou je ale udělat si nakládané okurky doma. Receptů je na internetu velká spousta a jsou snadné a rychlé. Navíc máte jistotu, že skutečně jíte pouze zdravou stravu.
Sečteno a podtrženo, nakládané okurky jsou vhodným jídlem, které je málo tučné, málo kalorické, má nespočet vitamínů a je snadné na přípravu.
Navíc díky konzervaci vydrží i několik let a můžete si jich udělat obrovskou zásobu. Což je výhodné, pokud máte doma skleník a nevíte, co se sklizní.
Autor: Šárka Cvrkalová