Stockholmský syndrom: Únosci ženu věznili a vymývali jí mozek. Přesto se k nim přidala a páchala ještě ohavnější zločiny

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
patty hearst
Zdroj: Profimedia

Stockholmský syndrom. Tak se nazývá psychologický jev, kdy se oběť zamiluje do svého únosce či věznitele. A právě ten ovlivnil život Patty Hearst, která byla v roce 1974 unesena.

Devatenáctiletou vnučku novináře unesla 4. ledna toho roku skupina, která si říkala Symbionese Liberation Army, zkráceně SLA. Po čase se ale přišlo na to, že se Patty ke skupině přidala a dobrovolně bojuje po jejich boku.

Unesli ji tři ozbrojení muži. Požadovali jídlo pro chudé

Patty byla unesena z rodinného sídla rodinného apartmánu v Kalifornii. Tři ozbrojení muži ji svázali a odvedli podle svědků do nákladního automobilu, kterým z místa činu odjeli.

Jejího snoubence, který se jí snažil bránit, velmi brutálně zmlátili a nechali ho na místě svázaného. Stejně naložili i s rodinným sousedem, který se pokoušel pomoci.

Později navíc napadli střelnými zbraněmi několik svědků, kteří se je snažili zastavit. To proto, aby se bezpečně dostali z místa, kde způsobili už velký rozruch. Podařilo se jim ujet a o tři dny později začali jednat.

Poslali do novin žádost o peníze na jídlo pro chudé ve velkých i menších městech, a to od Santa Rose až po Los Angeles. Patty Hearst byla v jejich vzkazech označena za vězně války.

Randolph Hearst nakonec daroval na jídlo přes dva miliony amerických dolarů, ale skupina to označila jako nedostatek a požadovala dalších šest milionů.

S tím Randolph nesouhlasil, ale nakonec přistoupil na to, že peníze dodá, jakmile bude jeho vnučka propuštěna. Situace se ale vyvrbila zcela jinak, než by si kdo dokázal představit.

Přidala se na stranu svých únosců

SLA se za vidinou naplnění svých cílů věnovala bankovním loupežím a přepadáváním.

Na několika videozáznamech se potvrdilo, že Patty Hearst je přímou aktérkou.

Ona sama později přiznala, že s myšlenkami zločinců sympatizuje, a proto se dobrovolně přidala na jejich stranu.

Začala si říkat Tania a účastnit se pravidelně ozbrojených akcí.

7. května se policii podařilo úspěšně zatknout několik členů gangu. Mezi nimi byl i jeho velitel. Z celkových devíti lidí bylo ten den posláno za spravedlností šest.

Až později se podařilo dopadnout i zbytek SLA. Tania – Patty Hearst – sice tvrdila, že jí byl vymýván mozek a že byla k přidání se ke skupině přesvědčena, přesto byla nakonec potrestána.

Odsouzena byla 18. září 1974 a dostala celkem sedm let za mřížemi. Propuštěna byla dvacet měsíců před ukončením trestu za dobré chování.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články