Iva Toguriová se narodila japonským imigrantům v USA. Ve svém životě se vždy cítila jako Američanka a nikdy nechtěla vlasti ublížit. Jenomže osud ji zavedl na scestí, a ona tak byla dokonce obviněna za vlastizradu.
Spíše než pod vlastním jménem byla později známá jako Tokijská růže.
Toto označení ale vlastně nesla neprávem, protože pouze patřila ke skupině žen, které hlásaly propagandistické vysílání proti Americe a které tuto přezdívku dostaly.
Do Japonska se vrátila dobrovolně, později zde ale byla uvězněna
Toguriová se narodila v roce 1916 v Americe. Její rodiče byli japonského původu, zdědila proto japonské jméno i rysy.
Její rodina měla podnik v Los Angeles, bohužel se ale ukázalo, že je Ivina teta vážně nemocná, a rodiče ji tak poslali do Japonska, kde se o ní měla starat.
Po pětadvaceti letech se tak dobrovolně podívala Toguriová do země svého původu. Brzy se jí ale začalo stýskat po USA a v roce 1941 se pokusila vrátit domů.
To už bohužel bylo po útoku na Pearl Harbor, a ona tak nemohla vycestovat.
Byla v Japonsku uvězněna jako nepřítel, aby mohla žít volně, musela se vzdát amerického občanství a přísahat věrnost Japonsku.
To také nakonec udělala, a v roce 1943 dokonce přijala práci v japonském rádiu.
Zero Hour – japonské propagandistické hlášení
V rádiu se Toguriová potkala s dalším válečným zajatcem Charlesem Cousenem.
Ten měl na starosti vytvoření propagandistického pořadu pro rozhlas a rozhodl se, že právě ona má natolik výjimečný hlas, že by se měla stát jednou z hlasatelek.
Pod přezdívkou „sirotek Ann“ tak začala Toguriová hlásat informace v pořadu, který se zaměřoval na snižování morálky amerických jednotek, a naopak vyzdvihování Japonců.
Po válce se Toguriová dostala v Americe do vězení. Žádné soudy jí totiž dlouho nevěřily, v jaké situaci se ocitla. Trpěla tak nejen během války, ale i po jejím skončení.
Po mnoha letech ve vězení jí byla nakonec poslána oficiální omluva a bylo jí navráceno americké občanství.
V roce 2006 zemřela Iva Toguriová ve svých devadesáti letech.
Autor: Šárka Cvrkalová