Naše planeta je už miliony let domovem maličkého tvora, který ostatní v lecčems zahanbuje, přitom většina druhů je jen o něco málo větší než šířka našeho vlasu. Jde o želvušky, jimž se ve světě přezdívá vodní medvědi nebo selata z mechu, jelikož tam se jim daří nejlépe.
Nejenže je nezahlédnete pouhým okem, ale jsou všude kolem nás a dokážou vydržet mnohem víc než člověk. A tím myslíme opravdu nepředstavitelné věci. Posuďte sami.
Vodním medvědům se daří téměř v každém ekosystému na Zemi a bylo nalezeno nejméně sto padesát druhů žijících ve vodě včetně hlubokých oceánů.
Můžete je nechat zmrazit na několik desítek let a stejně to přežijí. Můžete je drtit nebo poslat do vesmíru, bude jim to jedno. Tyto mikroorganismy jsou tak odolné, že je nezastaví snad vůbec nic.
Co je dělá tak výjimečné? To, jak jsou na nepříznivé podmínky připraveny.
Za jejich odolnost může specifický stav
Díky speciálním vlastnostem dokáží želvušky vydržet velmi dlouho bez vody, zvládnou extrémní dávky záření, a dokonce zastavení všech biologických funkcí, dokud se pro ně prostředí nestane příznivější.
V tomto stavu mohou zůstat po celá desetiletí, ne-li déle. Říká se mu kryptobióza a dochází při něm k pozastavení metabolismu.
Co všechno bez problémů zvládnou
Želvušky si například poradí s tlakem až šest set megapascalů.
To je pro představu šestinásobek tlaku na dně Mariánského příkopu, nejhlubší části oceánu.
Pro srovnání – většina bakterií a mnohobuněčných organismů zemře při tlaku asi tři sta megapascalů.
Vědci v laboratořích také zjistili, že tito tvorové mohou přežít teploty blížící se absolutní nule, konkrétně -273,15 ° C.
V roce 2007 byly dokonce želvušky poslány do vesmíru, aby vědci otestovali jejich limity.
Po dobu deseti dnů byly tyto organismy vystaveny vakuu oběžné dráhy Země. Po návratu na Zemi je vědci rehydratovali. Řada z nich byla skutečně úspěšně oživena a pokračovala v rozmnožování.
Loni zase tým japonských vědců uvedl, že úspěšně „oživil“ skupinu vodních medvědů objevených na Antarktidě, která byla nejméně od začátku osmdesátých let zcela zmrzlá.
Jako by byly z jiné planety
O žádné jiné formě života není známo, že by byla tak přizpůsobivá. Proto není těžké pochopit, proč se někteří lidé začali domnívat, že pocházejí z jiné planety.
Extrémní přežití se však vztahuje pouze na některé druhy suchozemských želvušek.
Vodní zástupci tyto vlastnosti nevyvinuli právě proto, že jejich prostředí je stálé.
Autor: Alice Konopásková