Koupání miminka je jednou z nedílných součástí péče o naše nejmenší. Je to jemný a něžný rituál, díky kterému dochází k posílení vzájemného pouta mezi rodičem a dítětem.
Ještě před narozením miminka mnoho rodičů řeší, jak k jeho koupání budou po porodu přistupovat. Nejenže hledají informace, jak často by se miminko mělo koupat, aby se jeho jemné pokožce zbytečně neubližovalo, ale také zjišťují, jaká metoda pro ně i pro dítě bude nejpohodlnější.
Slyšeli jste o koupacím kyblíku?
Zvyky v koupání miminka se za poslední roky změnily. Zatímco dříve rodiče koupali své děti v neckách, později je nahradily plastové vaničky. V poslední době je stále oblíbenější pomůckou také takzvaný koupací kyblík.
Už jste o této novince slyšeli? Na první pohled někdo možná bude kroutit hlavou a ptát se sám sebe, proč by měl dítě koupat v kyblíku. Nutno tedy dodat, že to není obyčejný kyblík, ale že se jedná o speciální pomůcku, jejímž úkolem je koupání miminka zpříjemnit a usnadnit.
Děti se v kyblíku cítí dobře
Koupací kyblík byl speciálně navržen a posléze vyvinut tak, aby sloužil jako alternativa k vaničce. O té je totiž známo, že ne všem miminkům se pobyt v ní líbí. Možná i vy máte zkušenost, že vám během koupele ve vaničce drobeček nespokojeně plakal.
Kyblík byl tedy navržen a připůsoben tak, aby se v něm dětem líbilo. A praxe dokazuje, že malá miminka pobyt v koupacím kyblíku skutečně snáší o mnoho lépe, nežli koupání v plastové vaničce.
Prevence proti kolikám?
Odborníci jsou toho názoru, že koupání v kyblíku může nejvíce svědčit dětem, které trpí na koliky a s nimi neodmyslitelně spojené bolesti bříška.
Poloha, ve které je miminko do vaničky vkládáno, je prospěšná pro bříško. Stejně tak je koupací kyblík skvělou volbou pro nedonošené děti, které se v něm cítí velmi spokojeně a příjemně.
Jak na to? Nic na tom není!
Možná se koupě kyblíku bráníte zejména z toho důvodu, že se bojíte, že je manipulace s ním náročná nebo složitá. Opak je ale v tomto případě pravdou. Koupání miminka v koupacím kyblíku je naopak velmi snadné a pohodlné. A to jak pro dítě, tak pro jeho rodiče.
Kojence stačí uchopit do polohy klubíčka, ve které jej do kyblíku posadíte. Hlavičku mu podepřete rukou, druhou jej budete držet okolo hrudníku. V kyblíku je dítko ponořeno po ramena, pobyt v příjemně teplé vodě mu dělá dobře.
Autor: Nikol Kolomazníková