Vypěstujte si sladké brambory. Získáte i okrasnou rostlinu

od Šárka Blahoňovská
< 1 minuta čtení
bataty ruce
bataty ruce

Pěstování brambor už mají Češi v malíku. Co ale trošku opomíjí, jsou batáty. Sladké brambory původem z Ameriky mají hned několik pozitiv a přínosů pro naše zdraví, takže je nasnadě si zkusit nějaké vypěstovat i u sebe na záhonu.

Vybrat si můžete hned z několika odrůd, které se mimo jiné liší barvou slupky i dužniny. Existují odrůdy s měkkou a šťavnatou dužninou i ty, které ji mají suchou a pevnější.

Daří se jim na slunném místě

Vegetační doba je od devadesáti do sto sedmdesáti dní, v našem podnebí jsou nejlepší pro pěstování ty, u nichž se udává kolem sto dní. Batáty totiž velmi špatně snášejí mráz a mohly by vám přemrznout.

Batáty se mají nejlépe na slunném místě, ale můžete je pěstovat i v polostínu. Rostlinám se daří za teplého počasí po celém světě, od tropických oblastí po mírné podnebné pásmo.

Na půdu nejsou příliš náročné, a dokonce je lze pěstovat i na balkóně nebo terase jako okrasnou rostlinu. Mají totiž velké květy i listy. Vyroste vám nádherná zelená rostlinka.

V zahradnictví si vyberte pěkné, rostlé a zdravé sazenice povíjnice batátové, ať máte větší pravděpodobnost pozdější úspěšné sklizně, nebo hlízy s vegetačními očky.

Sázejí se jako brambory

Batáty se jinak sází stejným způsobem jako brambory. Dávají se v záhonu do vyhloubených brázd pod povrch substrátu a hrůbkují se. Batáty můžete i běžně hnojit a v sušším období více zalévat.

Na sklizeň se můžete těšit na podzim, konkrétně v průběhu září a října. Pokud je hned nezpracujete, můžete je uskladnit na nějakém temném, suchém a chladném místě.

Sladké brambory obecně bohaté na vitamíny, zejména A a C, minerály i vlákninu. Své využití naleznou hlavně v teplé kuchyni. Výborné jsou pečené, hodí se do polévek, na smažení jako hranolky i do sladkých jídel.

Autor: Alice Konopásková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články