S vodním kamenem na dně rychlovarné konvice i v koupelně zatočí obyčejný ocet

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
Konvice
Konvice

Vodního kamene na skle vašeho sprchového koutu, umyvadle i vaně se zbavíte za použití obyčejného octa. Jeho čistící účinky nejsou žádným překvapením. Co se týče boje s vodním kamenem v domácnosti, nemá konkurenci.

V některých případech použijte houbičku namočenou v octě, jindy jej aplikujte přímo

V případě sprchového koutu ocet aplikujte na houbu na nádobí či starou houbu na mytí, nejlépe na onu stranu s drsným povrchem.

Ocet pak jednoduše opláchněte za použití sprchové hlavice a stěny sprchového kouta utřete dosucha.

Při úklidu koupelny nezapomínejte ani na vodní kámen na kohoutcích, umyvadle i na vaně. Na tato místa je nejlepší nalít ocet přímo z lahve a následně houbičkou pořádně vydrhnout.

Nemusíte se vodního kamene zbavit hned, nejprve odstraňte jeho část a poté nechte ocet působit. Zbytek tohoto neřáda opláchněte vodou, čímž se ho zbavíte. Stejně jako u sprchového koutu místa zbavená vodního kamene utřete, ať nezůstanou mokrá.

Sprchovou hlavici ponořte do octa aspoň na dvě hodiny. Bude jako nová

I na sprchové hadici se může usazovat vodní kámen. Proto je potřeba se při generálním úklidu koupelny zaměřit i na ni. To samé platí o jejích tryskách.

Zde je nejpraktičtější položit hlavici do octa aspoň na dvě hodiny. Do vany či sprchového koutu proto umístěte například kýbl nebo větší misku s octem a do nádoby hlavici ponořte.

Aby se nežádoucí usazeniny dostaly ven z trysek, je dobré hlavici občas oklepat či s ní trochu zatřást. Tímto chvatem octu pomůžete s vodním kamenem bojovat.

Poté hlavici vraťte zpět do octa. Uvidíte, že po uplynutí daného času bude vaše sprchová hlavice jako nová.

Vodní kámen se ale usazuje pravidelně, tomuto procesu jen tak nezabráníte. Opakujte proto tento postup aspoň jednou měsíčně.

Pokud tak neučiníte a péči o hlavici budete zanedbávat, usazený kámen v tryskách způsobí, že voda bude stříkat všemi směry, a sprchování se tak stane nepříjemnou součástí dne.

Zničte vodní kámen na dně konvice dřív, než postavíte na čaj

Ocet lze použít i pro údržbu rychlovarné konvice. Na jejím dně se totiž vodní kámen také rád usazuje.

Naplňte konvici vodou až skoro na maximum a přilijte trochu octa. Dávkování zvládnete od oka. Ocet nechte pár hodin působit, ideálně přes noc.

Druhý den pak vodu s octem povařte a vylijte. Zbytky usazenin odstraňte čistým hadříkem nebo houbičkou. Pak si můžete opět postavit vodu na čaj či ranní kávu.

Podobně můžete vyčistit od vodního kamene i kávovar. Stačí použít místo zbytečných „speciálních“ prostředků použít nám důvěrně známý ocet, který přilijete do zásobníku na vodu.

Na kohoutky stačí hadr z mikrovlákna

Pozornost věnujte i kohoutkům. Jestli vás štvou neustále se tvořící vodní mapy na nich, budete si muset navyknout na jejich utírání po každém použití.

K tomuto účelu můžete mít u umyvadla či na vaně hadr z mikrovlákna, jenž se velmi dobře osvědčil. Ocet v tomto případě nebudete potřebovat.

Kohoutky mohou vypadat i značně zašle, takže je bude potřeba čas od času vyleštit. Zapomeňte na drahé prostředky z drogerie, postačí vám líh. Trochu ho nakapejte na hadr, vydrhněte kohoutek a poté jeho suchou částí vyleštěte.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články