Ztělesňují naše dětství a mládí. Máme k nim nostalgický vztah, přesto se nám jen válí na půdě nebo pod postelí v naivním domnění, že „se to jednou bude hodit.“ Udělejte si pořádek ve starých věcech a rozlučte se s těmi, které už nepotřebujete.
Na druhé straně republiky se totiž může najít někdo, kdo právě po některým z těchto předmětů opravdu touží. A může to být jen obyčejná plechovka od kakaa.
Staré hry jsou sázkou na jistotu
Sběratelé rozhodně ocení staré deskové hry. Ačkoliv spousta z nich má už moderní podobu a stále se prodává, ten nádech retra, který čiší z těch z našeho dětství, nelze nahradit. Na internetu se tak poptává staré Kloboučku, hop!, Loupežníci, Vrchcáby, Člověče, nezlob se! a podobné.
Úplnou lahůdkou je pak hra Vyděržaj pioněr. Ano, tušíte správně, jedná se o tu ruskou hru, nad níž se baví Bolek Polívka s Miloslavem Donutilem v klasické komedii Pelíšky.
Tato indukční hra měla zocelit mladé pionýry, jimž šel při držení tyček do těla elektrický proud. Nebylo to nic, co by se nedalo vydržet, přesto to chtělo kuráž.
I dnes se najdou lidé, kteří by si to chtěli také vyzkoušet nebo připomenout. Určitě na tom bude mít právě populární scéna z Pelíšků. Proto pokud vám leží doma ve skříni plně funkční, neváhejte a dejte si na internet inzerát, kde nabídnete její prodej. Nabídky se jen pohrnou.
Retro hračky udělají sběratelům radost
Sháňka je i po retro hračkách. Kasičky, panenky, mončičáci, to vše udělá sběratelům radost. Extra kategorií jsou pak sbírky figurek, angličáků a barbín. Cenné jsou samozřejmě také porcelánové panenky a hračky pro velmi malé děti ať už z Československa, nebo zahraničí.
I zde platí, že co vám přijde jako obyčejná věc, pro někoho může znamenat vytoužený předmět. Může to být právě ten panáček, jenž se kdysi dával do víčka od jogurtu, co se vám válí v krabici se starými krámy, který někomu chybí ve sbírce.
Na dračku jdou i věci denní potřeby a obaly od potravin. Že někdo najde na půdě retro kočárek s panenkou není tak ojedinělé, jako když si z chalupy přivezete plechovku od kakaa, sáčky od pudinků za pár haléřů, starý fén či obaly od sušenek a čokoládových tyčinek.
A nemusí to připomínat jen minulý režim u nás, žádané jsou i věci z jiných států. Na dračku jdou i staré plechovky od čaje či kávy z různých koutů světa.
I sportovní oblast táhne
Možná se budete divit, ale i dnes existují lidé, co sbírají hokejové kartičky. Tento fenomén devadesátých let stále žije.
Za ta léta se totiž z některých hráčů staly legendy a kartičky, na nichž jsou vyobrazeni zamlada, mohou mít pro některé sběratele velkou cenu. Vytáhněte proto stará alba a udělejte si průzkum o tom, zda zrovna jeden cenný kousek nemáte ve své sbírce z dětství.
Zájem je i o sportovní časopisy a magazíny. Lidé vykupují jednotlivá čísla nebo celé ročníky. Speciály mají pak největší cenu. Zbohatnout můžete na publikacích o motosportu, fotbalu, zejména pak číslech zaměřených na Ligu mistrů.
Rodiče pro své ratolesti shání časopisy svého dětství, jež sledovaly osudy oblíbených kreslených hrdinů a nebyly tolik zatíženy reklamou.
Autor: Alice Konopásková