Večerníček, tradiční české pohádky, které vychovávají už několikátou generaci

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
Vecernicek
Vecernicek

Každý den v 18:45 zapínají stovky dětí v České republice televizi a netrpělivě čekají na oblíbenou znělku a následující pohádku. Malý kluk v papírové čepici všechny upozorní, že se blíží krátká sedmiminutová pohádka, po které už by ti nejmenší měli být v posteli. Málokdo z nás si ale možná uvědomuje, jak dlouhou tradici pořad má.

Večerníček je nejdéle bez přerušení vysílaný pořad v Česku, tedy s výjimkou zpravodajství. První díl byl vysílaný 2. ledna 1956 a od toho dne se jeho znělka změnila jen minimálně.

Pořad, pro který tvořili ti nejlepší výtvarníci a jehož aktérům předali hlas nejlepší dabéři, je, dalo by se říci, českým kulturním dědictvím.

První pohádky byly černobílé, poprvé se barevného večerníčku děti dočkaly až po několika letech

Kdo vlastně dal Večerníčku název Večerníček? Milan Nápravník byl tehdejší dramaturg, výtvarník a spisovatel. Právě on přišel s pojmem, který se později zapsal do dějin.

Prvním večerníčkovým příběhem byla pohádka s názvem Kluk a kometa. Brzy na to se přidala dnes již klasická znělka a začal se vysílat večerníček O televizním strašidýlku.

Až později začaly pohádky přibývat. Dnes je příběhů, které jsou spojovány s večerníčkem, více než tři sta.

Do roku 1973 se Večerníček vysílal navíc pouze v neděli. Pak přišla změna a pohádka pro děti na dobrou noc se začala vysílat denně.

Tou dobou se v tehdejším Československu dívalo na Večerníček denně několik milionů lidí.

K nejoblíbenějším hrdinům patří Rákosníček, Vochomůrka a Křemílek

V současné době je Večerníček vysílán každý den v 18:45. I dnes se často na televizní obrazovky vrací původní večerníčky, na kterých vyrostly děti devadesátých let.

K nejoblíbenějším patří stále O krtkovi, Pat a Mat, Pohádky z mechu a kapradí, ve kterých hlas Křemílkovi a Vochomůrkovi propůjčila Jiřina Bohdalová, stejně tak jako Rákosníček a jeho rybník, kterého taktéž dabovala tato slavná česká herečka.

I když je pravdou, že mezi nejoblíbenější pohádky z Večerníčku patří spíše ty kreslené, výjimkou nejsou ani hrané příběhy, jako jsou například Krkonošské pohádky o Krakonošovi, Medvědí bratři nebo Vydrýsek.

Můžeme jenom doufat, že toto krásné české dědictví ještě dlouho přetrvá a že i za třicet let budou rodiče svým dětem říkat: „Po Večerníčku ať jsi v posteli.“

To je totiž hláška, na které jsme vyrůstali my a kterou by se i nadále měly ratolesti řídit, aby byly silné, zdravé a měly dostatek spánku.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články