Lilian Bland se narodila v Kentu v Anglii v roce 1878. Po smrti své matky se v dvaadvaceti letech s otcem přestěhovala zpět do rodného městečka Carnmoney severně od Belfastu ke své tetě. Zde se mladá žena zapsala jako živel, který se rozhodně neřídí konvencemi. Nosila kalhoty, kouřila cigarety a pila alkohol.
Zvládala mužské činnosti a milovala fotografování
Byla dobrá i v činnostech vyhrazených spíše mužům. Jezdila na koni jako oni, zvládala lov, střelbu i rybaření. Také milovala fotografování, a tak se rozhodla svou vášeň pro sport a pořizování snímků spojit.
Její fotografie se objevily v různých publikacích. „Když fotografujete závody, pólo a tak dále, tak je nejlepší použít fotoaparát jako zbraň. Dívat se na objekt z dálky a sledovat ho. Když nastane ideální okamžik, stisknete spoušť,“ citoval ji v roce 1905 jeden sportovní časopis.
Jenže Lilian byla žena mnoha zájmů, přitahovaly ji i letecké stroje. Rozhodla se dát sama jeden dohromady.
Dvojplošník Mayfly vzlétl v srpnu 1910
Na začátku roku 1910 strávila hodně času stavbou domácího dvojplošníku, jemuž dala jméno Mayfly. Na jeho sestrojení použila bambus, jilmové a smrkové dřevo či popel. První zkušební lety v tomto stroji měly spíš charakter krátkého sklouznutí z kopce.
Lilian se však nevzdávala, naopak byla ctižádostivá, a tak si z Manchesteru objednala pořádný motor. To přišlo ale ještě neexistovala palivová nádrž, a tak nadšená žena improvizovala.
Aby mohla vzlétnout, vytvořila si ji z prázdné lahve od whisky, do níž vlila benzin přes ušní trubku své hluché tety. To ale ještě Mayfly na nebesa nedostalo.
Houževnatá bojovnice se svým letounem vzlétna v srpnu 1910, již se skutečnou a pořádnou palivovou nádrží. Její dvouplošník stoupl asi devět metrů nad zem. Z Lilian se stala první Irka a možná i žena na světě, jež vzlétla do vzduchu vlastnoručně vyrobeným letounem.
Naučila se řídit a vedla prodejnu s automobily
Ne všichni byli z jejího výkonu nadšení. Jejího otce to tak vyplašilo, že slíbil, že jí pořídí automobil, pokud se vzdá létání.
To jí umírnilo a naučila se řídit. Jenže to by se neprojevila její povaha, kdyby jí to mělo stačit. Za rok už provozovala v Belfastu prodejnu automobilů.
V té době se také vdala a emigrovala s manželem do Kanady. Tam porodila dceru, jež ale zemřela v šestnácti letech na tyfus.
V třicátých letech se Lilian vrátila do Anglie. Zajímala se o zahradnictví a malířství, ale ani to jejího dobrodružného a odvážného ducha, který nehodlal žít podle společenských pravidel, zcela nezkrotilo.
Našla si totiž zalíbení v hazardu. Dožila se krásných devadesáti dvou let.
Autor: Šárka Blahoňovská