Klíšťata jsou drobnými roztoči, kteří parazitují na savcích, plazech, ale dokonce i ptácích. Neunikne jim nikdo a rafinovaně se schovávají ve vysoké trávě a číhají na svou oběť. V létě, kdy přicházejí na řadu dětské letní tábory, kempování a další dovolená v přírodě, jsou obzvlášť nebezpečná.
Teplé zimy jim přidávají na síle
Tito drobní živočichové sice vypadají neškodně, ale do těla mohou přenést hned několik těžkých chorob. Jedná se například o lymskou boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu.
Tyto nemoci mohou svého nositele potrápit na velmi dlouhý čas. Jediným řešením je krutá zima, která omezí počet těchto parazitů.
V poslední době je ale příroda ke klíšťatům shovívavá, a ona se proto nebezpečně množí a ohrožují nejen nás, ale i například naše psí mazlíčky.
Zmutovaná klíšťata na Sibiři
Vědci se v posledních letech na klíšťata zaměřili blíže. Zkoumají je například na Sibiři, kde objevili velmi nebezpečné druhy.
Jelikož zima nebyla příliš krutá, klíšťata v této severní části přežila, a některá dokonce zmutovala tak, že při kontaktu s nimi je extrémně vysoká šance nakažení boreliózou nebo encefalitidou.
Hlavním problémem, kteří odborníci zmiňují, jsou klimatické změny, jež hrají ve prospěch klíšťat. Letní dny jsou teplé a zimy klíšťata v posledních letech skoro neohrožují.
Nebezpečná jsou i ta nejmenší
Vždy je dobré dbát na prevenci a ochranu, jelikož ohrozit mohou i klíšťata mikroskopických rozměrů.
Mladá klíšťata jsou lidským okem téměř neviditelná, ale mohou se přisát a způsobit stejné trable jako dospělí jedinci.
Pomoci vám mohou spreje a krémy, vašim zvířecím mazlíčkům pak pipeta za krk, obojek nebo antiparazitika.
Autor: Eva Marešová