Přemýšlíte nad tím, že byste si pořídili rybičky, ale vůbec nevíte, jak na to? Nákup akvária není jen tak. Musíte jej přizpůsobit primárně jeho obyvatelům, ne místu ve vašem pokoji a vašemu estetickému cítění. Akvárko se totiž stane malým biotopem, který budete ovlivňovat vašimi zásahy. Ty by měly mít opodstatnění a vodnímu životu jen prospívat.
Rybičky pro začátečníky
Neudělejte začátečnickou chybu a nesáhněte po prvním akváriu, které uvidíte ve zverimexu. Poraďte se zkušenými chovateli podle toho, jaké rybičky chcete, aby v něm žily.
Pokud jste úplným začátečníkem, zvládnete péči o tetru černou či kosočtverečnou nebo o parmičku žraločí. Nastudujte si pečlivě, čím a jak často vámi vybrané rybky krmit a zda se snesou s ostatními druhy, jež si hodláte pořídit.
Kam s ním a co do něj
Akvárium byste měli umístit daleko od topení či lednice, aby tyto neovlivňovaly teplotu vody. Ani zdroje zvuku nejsou ideálním rybím společníkem. Co se však hodí, je zásuvka, protože bude zapotřebí pořídit výkonný filtr a napájet ho.
Filtr čistěte, až uznáte za vhodné. Nepřehánějte to s pravidelností, jelikož by mohla vašemu malému ekosystému spíše uškodit. Filtr totiž nejen že vodu čistí, ale také na něm rostou prospěšné bakterie.
Ze stejného důvodu byste měli mít v akváriu i pár rostlinek. Ty dále podporují rozmnožování, okysličují a poskytují úkryt malým rybkám. Navíc krásně vypadají. Dopřejte jim dostatek světla a osvětlení obecně nepodceňujte.
Dbejte na kvalitu vody
V akváriu měňte jednou za měsíc jednu čtvrtinu vody. To pomáhá redukovat amoniak, okysličovat ji a odstraňovat rozložený organický odpad. Kohoutkovou vodu byste měli před nalitím do nádoby zbavit chlóru.
Dále byste měli dbát na to, aby voda v akváriu měla ideální pH a rybičky v ní prosperovaly. Jednou za třicet dní byste měli čistit i substrát.
Budete-li dodržovat výše zmíněné kroky, vytvoříte si doma malý vodní svět, který vám bude dělat radost a poslouží i jako krásná dekorace interiéru.
Autor: Šárka Blahoňovská