Nina byla podle svých slov vždy tak trochu dobrodruh, co si dělá vše po svém. Už ve škole se hodně lišila od ostatních. I když jinou cestou, vždy došla ke správným výsledkům. Když začala pracovat, brzy si uvědomila, že nedokáže žít ve stereotypu, který nastal. Proto se rozhodla svou pracovní pozici opustit a začala se raději živit provozováním vlastního bazaru.
Článek byl zpracován na základě příběhu čtenářky. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenářky pozměněna.
„Napadlo mě to vlastně při procházení mých oblíbených internetových stránek. Dostala jsem se k článku, který vysvětloval, proč si mohou čínské obchody dovolit prodávat zboží za tak nízké ceny,“ vykládá Nina. „I když přes internet seženete poměrně levnou elektroniku, je obvykle kvalitní a levná je jen proto, že ji obchody odebírají ve velkém. Ale málokdo tomu věří, a proto hodně lidí nakupuje raději v Čechách. A právě toho jsem využila,“ vysvětluje.
Když jsem příteli oznámila, že končím s prací, byl naštvaný
Nina pracovala v kanceláři. Odcházela každý den v šest ráno, vracela se v pět večer. Volné měla jen víkendy. Stereotypní život ji brzy omrzel, a tak přišla s nápadem, že v práci skončí a začne prodávat za slušné peníze to, co od jiných sežene levně. „Přítel mi řekl, že je to nesmysl a že se neuživíme. Když jsem ale dokázala na bazaru koupit starý dřevěný stolek za dva tisíce a prodat ho za pět, změnil názor,“ směje se Nina.
Hlavním zdrojem prodávaných věcí se pro Ninu staly právě velké internetové obchody. „Ze zahraničí nakoupím mobilní telefony za levné peníze. Obvykle je v nich jen anglické nastavení, ale já ho upravím, aby byl mobil použitelný i v češtině. Za dvojnásobek ho potom na internetu prodám,“ vysvětluje.
Potřebovala jsem živnost, proto jsem si založila bazar
Nina brzy začala pracovat jako OSVČ. Díky inzerátům na internetu k ní lidé vozí na výkup starý nábytek, elektroniku a různé drobnosti. Některé zrestauruje, jiné prodá v původním stavu. Na všech ale minimálně polovinu původní ceny vydělá. „Velmi dobře se tak uživím a přítel je z mého nápadu nakonec nadšený. Jedinou nevýhodou je nejistota. Nikdy nevím, jestli opravdu v daném měsíci můj bazar vynese tolik, kolik potřebujeme.“
I tento problém má ale Nina pojištěný. Její přítel totiž nadále chodí do práce jako dřív. „Jemu stereotyp nevadí. Vydělává stálou částku a to, co vynese prodej z mého bazaru, využijeme obvykle na cestování nebo zkrátka na to, abychom si užívali život,“ zakončuje příběh čtenářka.
Autor: Šárka Cvrkalová