Obavy z nákazy virem COVID-19, které nyní hýbou světem, se netýkají pouze lidí. Řada majitelů domácích mazlíčků má strach, zdali nemůže jejich zvíře onemocnět či zda nehrozí přenos nákazy mezi člověkem a zvířetem. Tyto obavy vyvrací MVDr. David Hanzlíček.
O mazlíky se nebojte
Světová pandemie COVID-19 logicky vzbuzuje v majitelích psů otázku, jak se s tímto onemocněním potýkají zvířata a zdali například nehrozí vzájemný přenos. MVDr. David Hanzlíček z brněnské veterinární kliniky Jaggy všechny majitele psů uklidňuje: „Vůbec nemusíte mít strach – tento typ koronaviru je dle současných informací vázaný pouze na člověka.
Nemusíte se tedy obávat, že byste svého psa nakazili nebo, že by on mohl nakazit vás.“ Jediné, na co je důležité myslet, je zvířecí srst, na které by se teoreticky mohl virus usadit. Proto se v souladu s nařízeními se svými psy vydávejte pouze na procházky ve volném prostoru a pokud byste byli někde déle mezi více lidmi, raději ho vykoupejte a vyfénujte.
Koronavir nehrozí, ale jiné infekce ano
U psů je sice známo onemocnění způsobené koronavirem, ale jedná se o jinou variantu než je COVID-19, vyvolávající střevní onemocnění s mírným průběhem, který většinou odezní spontánně, případně s několikadenní dietou, bez nutnosti intenzivní terapie. Mnohem větší problémy ale mohou psům a také kočkám způsobit probuzená klíšťata. Za těchto teplot už jsou velmi čilá a aktivní a z posledních let víme, že zhruba 25% klíšťat je infikovaných – mohou přenášet doslova desítky lidských i zvířecích infekcí.
„Nezapomínejte na běžnou prevenci, tedy očkování a ochranu před vnitřními a vnějšími parazity, zejména blechami a klíšťaty. Klíšťata současné koronavirové pandemie nedbají a výrazně zvyšují se současným oteplením svoji aktivitu. Díky velmi mírné zimě lze očekávat další šíření a vzestup četnosti také i bratra našeho běžného klíštěte tedy tzv. pijáka lužního, který je pro psy velmi nebezpečný kvůli riziku přenosu krevního parazita – babézie. Ty nejúčinnější preparáty, které spolehlivě ochrání vašeho mazlíka před pijákem a tím i před babezií koupíte pouze u veterináře,“ radí veterinář David Hanzlíček. Jedná se např. o stále oblíbenější psí žvýkací tablety či speciální spot-ony s tříměsíčním účinkem. Spot-ony existují i ve variantě pro kočky.
Nenechte je v ohrožení
Nejsou to jen klíšťata, ale také blechy komáři, flebotomové a další životu nebezpeční paraziti, kteří ohrožují zdraví našich čtyřnožců. Kromě babesiózy je to dále lymská borelióza, ehrlichióza, encefalitida a řada dalších chorob, která mohou způsobit trvalé poškození vnitřních orgánů a dokonce i smrt.
Na veterinu se nejdřív objednejte
Stejně jako u vašeho lékaře si dnešní doba vyžaduje opatrný přístup, kdy lékaři i veterináři upřednostňují řešení akutních problémů. Pokud tedy chcete řešit očkování nebo ochranu před parazity, je lepší se s vaším veterinářem spojit telefonicky a domluvit se na dalším postupu. V případě pouhého pořízení antiparazitik si můžete posléze na veterinu dojít sami bez pejska či kočky a nevystavovat je žádným rizikům.
Autor: Sára Vojtěchovská