Maloadaptivní perfekcionismus: Když je vaše touha po dokonalosti závažným psychickým problémem

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Perfekcionista
Zdroj: Shutterstock

Jistě už jste někdy o nějakém kamarádovi, nebo možná i sami o sobě prohlásili, že jste perfekcionistou. Někteří lidé mají tendenci vnímat i minimální nedokonalosti kolem sebe jako obrovský problém. Slovo perfekcionismus je ale ve skutečnosti odborným termínem, který by se měl používat s rozvahou.

Zdravý pefekcionismus může být motivátorem k tomu, abyste dotáhli k dokonalosti své projekty a zbavili je posledních chybiček, které by mohly mít. Přílišný perfekcionismus ale může být komplikací, která vám výrazně ztěžuje život, vysvětluje článek na webu Amelior Partners.

Maloadaptivní perfekcionismus

Pokud je něco maloadaptivní, znamená to, že jde o předmět nebo činnost, která způsobuje více komplikací než užitku, píše Merriam Webster. Maloadaptivní perfekcionismus je tedy takový, který přerůstá v posedlost dokonalostí a způsobuje vám psychický diskomfort v případě, že věci kolem vás nejsou na sto procent ideální.

Jak poznáte, že právě vy trpíte maloadaptivním perfekcionismem? Příznaků je hned několik. V první řadě se řídíte pravidlem „všechno, nebo nic“. To znamená, že pokud není projekt dokončen naplno (je sice funkční, ale má menší chyby), považujete ho za selhání. A to i přesto, že ve skutečnosti pro mnohé může být úspěšným.

Perfekcionisté mají často nerealistická očekávání. A to nejen od sebe, ale také od lidí kolem sebe. Nedokážou ocenit dobře odvedenou práci, protože se nejedná o perfektně odvedenou práci, vysvětluje Psychology Today.

Strach z neúspěchu a neschopnost vypořádat se s kritikou jsou závažné problémy, které velmi negativně ovlivňují psychiku perfekcionistů. Ti potom mohou trpět depresemi, nebo mít sklony k alkoholismu, kterým se s vnitřním trápením vyrovnávají.

Prokrastinace jako řešení

Mnoho lidí si myslí, že perfekcionisté pracují na projektech od rána do večera, aby dosáhli dokonalých výsledků. Ve skutečnosti to ale může být naopak. Ve chvíli, kdy mají tito lidé pocit, že nejsou schopni v momentálním stavu docílit dokonalosti, uchylují se k prokrastinaci.

Místo toho, aby odevzdali přijatelně zpracovaný projekt, neodevzdají raději nic. Perfekcionismus ovlivňuje nejen jejich psychiku, ale také jejich výkonnost. Často proto mívají problémy se školou i s prací, protože nejsou schopni dosáhnout cílů, které si sami nastavili.

V neposlední řadě se pak tito lidé velmi těžko adaptují ve společnosti. Nedokážou ocenit snahu ostatních, a naopak ocenění od lidí kolem sebe považují jen za chabé utěšování, protože oni sami svou práci jako dokonalou nevnímají. Pokud člověk trpí perfekcionismem, měl by ve skutečnosti vyhledat odbornou pomoc, psychologové v tomto případě mohou na terapiích komplikace zmírnit.

Zdroj: Psychology Today, Prima Zoom, Amelio Partner, Merriam Webster

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články